Zamlžená okna auta: Jak se jich okamžitě zbavit? Existuje více způsobů, ale tento jediný funguje nejlépe

Každou zimu se opakující obrázky jsou tady opět: nejen na semaforech vidíme kolem sebe auta, mající zamlžená okna zevnitř. Přinášíme rady, jak se vlhkosti ve voze účinně bránit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zima se již definitivně přihlásila o slovo a s ní přichází i problém zamlžování oken a jejich znečištění. Respektive on nepřichází se zimou, přichází s výrazně rozdílnými teplotami vně a uvnitř vozidla a souvisejícím kondenzováním vlhkosti. Je však důležité udržovat okna čistá zvenku i zevnitř, především kvůli vlastní bezpečnosti. Pokud máte zamlžená a špinavá okna, můžete dokonce dostat pokutu (podobně jako za namrzlá okna zvenku). Jak se tedy vyhnout zamlžování a jak udržovat okna čistá? Pojďme se na něco rad podívat společně.

Zamlžování nelze z principu odstranit, lze mu ale úspěšně čelit

Zamlžení oken je obecně nepříjemným jevem, kterému čelí mnoho řidičů. Nastává tehdy, když je uvnitř auta vzdušná vlhkost vlhkost a teplota venku je nižší než uvnitř auta. Bylo by skvělé tento problém jednou provždy odstranit, nicméně to bychom popřeli fyziku. Což jak známo příliš nejde. Navíc jednou z hlavních příčin je vstup vlhkosti do interiéru vozidla prostřednictvím oblečení a dýchání posádky. Ačkoli tedy nelze problém zcela vyřešit, lze minimalizovat riziko zamlžení oken. Jak?

Nebezpečné mlžení skel auta lze snadno eliminovat. Dva postupy, které za pár korun oba problémy vyřeší

Dokonale čistá okna jsou prvním a základním klíčem k minimalizaci zamlžování. Znečištění okenních povrchů může totiž usnadnit kondenzaci vodních kapek. Je proto vhodné okna pravidelně a především důkladně čistit, sami budete většinou překvapeni, kolik „neviditelné“ špíny se na zdánlivě čistých oknech skrývá. Pokud se již okna zamlžila, lze jednoduše snížit vlhkost v interiéru vozidla. Stačí stáhnout okna a umožnit čerstvému vzduchu proudit ven i dovnitř vozu, aby se vyrovnala teplota. Tímto způsobem se může zamlžení snížit.

K řešení zamlžování oken mohou řidiči využít také vypnutí vnitřního oběhu vzduchu. Pokud je tato funkce zapnutá, vozidlo opakovaně využívá vnitřní vzduch pro chlazení a vytápění. Vypnutím této funkce se bude chladicí systém spoléhat na přívod vzduchu zvenčí. Tím se sníží vlhkost v interiéru vozidla.

Klimatizace v autě je jasnou výhodou

Pokud je ve vozidle k dispozici klimatizace, doporučuje se ji spustit společně s topením. Chlazení pomocí suchého vzduchu z klimatizace odstraňuje vlhkost, zatímco topení poskytuje pohodlí. Pokud možnost současného spuštění není u vašeho auta dostupná, doporučuje se nejdřív zapnout klimatizaci a po chvíli zapnout topení. Tím se zpomalí vznik vlhkosti a zamlžování oken. Anebo použijte „klasiku“: zapněte topení na maximum a nasměrujte vzduch do oken. Je však nutné počítat s tím, že snížením jeho výkonu nebo úplným vypnutím se pára opět vrátí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stelivo pro kočky v kufru auta řeší celoživotní problém. Konec mlžení oken a vlhkosti

Pro eliminaci zamlžování oken mohou řidiči využít i různé domácí metody. Jednou z nich je použití pohlcovače vlhkosti, který lze umístit do vozidla. Další možností je aplikace speciálního přípravku na okna, který zabraňuje kondenzaci. Někteří řidiči také využívají kočičí stelivo, které je možné umístit do auta a pomáhá absorbovat vlhkost. Alternativně lze použít také sůl nebo rýži. Tyto materiály také pohlcují vlhkost a mohou pomoci předcházet zamlžování oken.

Nejúčinnější jsou nové kabinové filtry v kombinaci s klimatizací

V první řadě se však vyplatí investovat do nových kabinových filtrů, před zimou provést servis klimatizace a zkontrolovat stav těsnění ve voze. Tato kombinace je naprosto osvědčená, bude vždy fungovat ve váš prospěch a umožní vám bezpečnou jízdu s dokonalým výhledem. Jak to vidíte vy, obrazně i doslova: jakou metodu pro odstranění vlhkosti se vám osvědčila nejlépe? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak se bráníte zamlžení oken vy?

Zdroj: ADAC
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články