Ve kterých případech je mlžení světlometů normální, a kdy jde o výrobní vadu, kterou lze reklamovat?

Mlžení světlometů je běžný jev, který můžeme vidět ve chvíli, kdy teploty začnou na podzim klesat. V některých případech ale může jít dokonce i o výrobní vadu, kterou lze reklamovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Stejně tak jako v autě na sklech, také ve světlometu se může postupem času tvořit vlhkost. V prostorech světlometu jsou totiž větrací průduchy, kterými se tam vlhkost může dostat. Jakmile začne teplota na podzim a v zimě klesat, objevují se zamlžené světlomety čím dál častěji. I přesto, že především u majitelů nových aut vyvolává rozpaky, nemusí se jednat o závadu. Zamlžování je přirozený jev vzniklý kondenzací.

Jak se vlhkost do světlometu dostane?

I přesto, že panuje obecné přesvědčení, že jsou světlomety hermeticky uzavřeny, není tomu tak. Všechny světlomety mají větrací průduchy, kterými cirkuluje vzduch. Nejedná se o náhodu, xenonové výbojky, ale i klasické halogenové žárovky vydávají při svícení poměrně velké množství tepla, které je nutné odvést. Pokud by tam větrací průduchy nebyly, mohlo by dojít ke vznícení a vzhledem k tomu, že se světlomet z velké části skládá z plastu, nemuselo by to dopadnout dobře.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Světlomety automobilů nejsou hermeticky uzavřené. Mají větrací otvory, kterými dochází ke snížení tepla produkovaného žárovkami

Větracími otvory proniká dovnitř také vlhkost z okolí. Pokud je uvnitř světlometu relativní vlhkost na úrovni 50% a teplota 20 stupňů, i při okolní teplotě okolo 9 stupňů a méně se může objevit opar. Teplota uvnitř světlometu je jiná než v okolí a stát se může úplně to stejné, co se stane když sednete do auta, zatopíte si a nadýcháte v něm. Teplota v okolí auta je nižší a na čelním skle se nám vysráží vlhkost a zamlží se. Kromě zimy si zamlžení světlometů můžete všimnout i při vyjíždění z myčky.

Kdy se jedná o poruchu?

„O poruchu se nemusí jednat. Ve většině případů zamlžení světlometů zmizí hned po několika kilometrech,“ vysvětluje automechanik, který se s touto problematikou setkává běžně. „Po několika kilometrech totiž začne do světlometu proudit chladný vzduch z okolí a vlhkost se ze světlometu uvolní,“ dodává. Většina automobilek se také snaží, aby bylo odvětrávání u světlometů co nejefektivnější, a proto stále vylepšují výrobní procesy. Někdy se může dokonce stát, že se zamlží pouze jeden světlomet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zamlžení světlometů je běžný jev způsobený kondenzací

„Někdy stačí, aby slunce svítilo pouze na jednu stranu auta a může se nám zamlžit pouze jeden světlomet,“ vysvětluje automechanik. „Pokud vaše světlomety trpí na rosení častěji, než by bylo zdrávo a zamlžení nemizí, větrací otvory mohou být ucpané,” dodává. Světlomet je možné vytáhnout a v pokud možno teplém a suchém prostředí vyvětrat. Ucpané větrací otvory je možné profouknout stlačeným vzduchem, protože spolu s vlhkostí se mohou z okolí do světlometů dostat samozřejmě také nečistoty.

Je možné zamlžování světlometů reklamovat?

Je pochopitelné, že obzvláště v případě nového auta můžete být z často zamlžených světlometů v rozpacích. I zamlžování se dá ale reklamovat. Technici posuzují především to, jak moc je světlomet zamlžený a za jak dlouho opar zmizí. Pokud se jedná o mírný opar, je to běžný jev. Pokud ale opar ve světlometu přetrvává nebo se naopak na světlometu tvoří velké kapky, na reklamaci určitě trvejte. Je vhodné si pro případ reklamace připravit dopředu i fotodokumentaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vidíte ve svém světlometu nadměrnou vlhkost, nenechejte se odbýt. Přílišná vlhkost může být pro správné fungování světla nebezpečná

Nadměrná vlhkost může totiž světlomety poškodit, obzvláště pokud se jedná o velké množství. Buďto se může jednat o výrobní vadu, kdy jsou světlomety nebo krytky špatně namontované a větrací prvky nejsou průchozí. Kromě chyby vzniklé při montáži může být světlomet i jinak poškozen. Na světlometu z žádné strany nesmí být žádná prasklina. Důležité je také nechat zkontrolovat těsnost lepení jednotlivých prvků.

Jaký trik používáte proti zamlžení světlometů vy?

Zdroj: AutoDoc

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články