Chystáte se ráno vyjet na hory a venku mrzne? Musíte udělat před jízdou jednu zásadní věc

Námraza může snadno přes noc pokrýt auta ledovou slupkou. Jak se ale bránit tomu, když jsou okna zamrzlá zevnitř automobilu?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jezdit v zimě s autem není žádná slast. Zimní období přináší pro řidiče mnoho starostí, které jinak přes rok neřeší. Jedním z nejčastějších problémů je zamrzání oken zevnitř. To, že motorista přijde k autu a to je pokryté sněhem po noční chumelenici, se dá očekávat. Očekávatelná je i ledová krusta zvenku na skle. Ale okna zamrzlá zevnitř? To už je nad rámec toho, co chce řidič při nasednutí do auta řešit.

Námraza a sníh na skle? Nepříjemné, ale uvntiř hrozné

Takový problém může nastat zejména u automobilů parkovaných venku mimo garáž. „Naštěstí existuje několik osvědčených metod, jak rychle rozmrazit zamrzlá okna zevnitř,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „A jak zabránit vzniku vlhkosti v autě,“ dodává, a tím definuje příčinu problému. Rychlé rozmrazování zamrzlých oken lze vyřešit různými postupy. Tak logicky třeba zahřátím kabiny auta. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Nastartujte auto a nechte ho pár minut běžet, aby se kabina ohřála,“ říká expert Pavlíček. Tím se zvýší teplota uvnitř vozu a zamrzlá okna postupně roztají. Samozřejmě to není metoda „hned“. Jaký je další postup? „Po zahřátí vozu použijte škrabku k odstranění ledových usazenin na skle,“ dodává expert. „Pak použijte hadřík k otření čalounění a odstranění zbývající vlhkosti.“ Problémem je tedy vlhkost uvnitř auta.

Do Čech přišla opravdová zima. Nezkušení řidiči opět spěchají, potom tančí piruety napříč dálnicí

Ovšem podle odborníka je zřejmé, že samotné rozmrazení ledu nic neřeší. Je třeba zbavit se vlhkosti v kabině, pokud je to možné. „Zajistěte, aby byl kabinový filtr v dobrém stav,“ radí automechanik Pavlíček. Pravidelná výměna filtru a čištění vozidla mohou pomoci udržet optimální podmínky a snížit vznik vlhkosti. Garážování vozu je samozřejmě také variantou. Ale nákladnou na pořízení nebo pronájem garáže. „Pokud máte možnost garážování auta v nízkých teplotách, je to řešení,“ dodává expert.

Zbavit se vlhosti v kabině lze, ale není to úplně jednoduché

To může eliminovat riziko zamrznutí oken zevnitř, ale kdo si může koupit garáž, že? Na trhu jsou podle odborníka k dispozici speciální přípravky pohlcující vlhkost. Ty mohou být umístěny uvnitř auta a pomáhají omezit výskyt kondenzace. Zásadní je totiž prevence vzniku vlhkosti v autě jako předcházení zamrzání oken zevnitř. Důležitá je správná ventilace. Co na to expert říká? „Ujistěte se, že je filtr uvnitř auta v dobrém stavu a umožňuje optimální cirkulaci vzduchu,“ upřesňuje Pavlíček.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pravidelné větrání vozidla během jízdy také pomáhá odvádět vlhkost. „Omezte přenášení vlhkosti,“ pokračuje automechanik ve výkladu. Přenášení vlhkosti zvenčí může být omezeno použitím podložek pod mokré boty nebo přikrytím mokrého oblečení, aby se omezil přenos vlhkosti do interiéru vozu. Zásadní je pak také kontrola veškerého těsnění. Prověření, že jsou okna v dobrém stavu a nedochází k pronikání vlhkosti do auta.

Máte vlhkost v autě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články