Zamrzlá ruční brzda je v zimě strašákem pro spoustu řidičů. Jak takový problém vyřešit? Kopání do kola je hloupost

Znovu zprovoznit zamrzlou ruční brzdu nemusí být tak velkým problémem, jak se může na první pohled zdát. K jejímu uvolnění stačí v podstatě jen jednoduchý trik.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pro motoristy je zima nejhorším obdobím v roce spojeným s hromadou problémů. Když udeří mrazy, tak kromě nenáviděného škrábání oken může ráno znepříjemnit i horší problém. Zamrznout zkrátka může téměř cokoli. Jednou z nástrah, které na nás v zimě čekají, je zamrzlá ruční brzda. V nepříjemné situaci ale není třeba propadat panice a dělat ukvapená rozhodnutí. Jde o snadno řešitelný problém, který by nemusel být nad vaše síly.

Brzdu ochromí zamrzlá voda

Ruční brzda často zamrzá v důsledku nahromadění nečistot a vody v některých mechanismech vozu. Zejména u starších automobilů už ruční brzda není tak dynamická a účinná jako, když byl nový. Pracuje s mnohem větším odporem. Víc než nečistoty dokáže brzdový mechanismus poškádlit vlhkost. V mrazech voda prostě zamrzne a ručka nefunguje. Problém v mechanismu souvisí s tím, že přimrznou táhla ruční brzdy nebo v bubnech brzdové pakny.

K táhlům se vlhkost dostane, když jsou nedostatečně promazané lanovody a opotřebované bowdeny. Uvolnit brzdu je jednoduché, ale nefunguje úplně každá rada, která se dá najít na internetu. Například kopnout do ráfku v naději, že se tím uvolní ruční brzda, je hloupost. Můžete zkusit rozkývat auto a lehce poklepat bubny brzdy či šrouby kola, aby se pakny uvolnily. Ideálním řešením ale je vrátit auto do garáže a počkat až prostě rozmrzne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkontrolujte táhla a bowdeny

Zaseklé lanovody jsou trochu složitější. Pokud si na to troufnete, můžete se pokusit lanko kleštěmi u brzdiče sami rozhýbat, případně ho od bubnu odpojit. Nebo vyhledat služby nějakého autoservisu nebo odborníka, kteří s tím mají bohaté zkušenosti. V podstatě ale jde o stejný princip opravy. Dalším řešením je, že mechanici zahřejí části brzdového systému, aby se brzda uvolnila. Pokud však nespěcháte i oni poradí, abyste auto jednoduše řečeno nechali rozmrznout v teple.

Nejlepší ale je, abyste se do takových potíží vůbec nedostali. Existuje totiž jednoduché řešení, jak se problému vyhnout. V tuhých mrazech prostě automobil zajistěte zařazením jedničky nebo zpátečky a ruční brzdu vůbec nezatahujte. Před nástupem zimy je rovněž rozumné nechat si zkontrolovat stav táhel a celého mechanismu ruční brzdy, včetně promazání bowdenů. U novějších vozů se zamrzlá ruční brzda vyskytuje jen velmi zřídka.

Jaký trik na uvolnění zamrzlé ručky používáte?

Zdroj: YourCar

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články