Zanedbáváte pravidelné výměny oleje? Raději to nedělejte, riskujete nenávratné poškození.

                   

I když by se to mohlo zdát těžko uvěřitelné, tak denně se jen ve Velké Británii zničí zhruba 25 vozidel právě z toho důvodu, že jejich řidiči nemají dostatečné množství oleje v motoru. Během motoru se po velmi malých částech spotřebovává motorový olej a jeho hladinu je nutné kontrolovat i manuálně, protože elektronické kontrolky hodnotící hladinu oleje často reagují až pod doporučenou minimální hodnotou. Dalším nebezpečím pro Váš vůz může být jízda v terénu, či odražený předmět, která poškodí olejovou vanu a dojde tak k úniku oleje.

K čemu ale skutečně dojde, pokud v motoru nebudete mít žádný olej? To už před lety ukázal televizní pořad o autech, britský Fifth Gear. Ve svých pořadech se věnují nejen testování vozidel, ale také provádění nejrůznějších pokusů, které by běžný řidič nechtěl rozhodně zažít. Pro otestování výdrže motoru bez oleje si vybrali automobil Proton Wira a pokus mohl začít.

Vypuštěním motorového oleje dochází ke dvěma hlavním komplikacím. První vlastností, kterou motorový olej poskytuje, je čistící funkci a zachycení nejrůznější nečistot. Tato vlastnost ovšem pro funkci motoru není tak důležitá. Větší problém při absenci motorového oleje představuje tření, které se bez oleje extrémně zvyšuje. V testu britského Fifth Gearu se tření pístů o válce projevilo už po několika ujetých kilometrech a z motoru se pozvolna začal zvyšovat hluk. S přibývajícími kilometry se problém stále zvyšoval a následně bylo nutné vozidlo zcela odstavit. K čemu v motoru tedy došlo? Bez přítomnosti oleje se tření mezi písty a válci dostalo na takovou úroveň, že se materiál roztavil a vše se „slepilo“ dohromady.

Pokud patříte mezi řidiče, kteří si servis vlastního vozu dělají podle vlastního uvážení, pamatujte nejvíce právě na olej a kontrole jeho minimální hladiny. Jízda bez oleje by se Vám, ani Vašemu automobilu, nemusela vyplatit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nová turecká naváděná raketa pro dron zasáhne cíl nadzvukovou rychlostí do vzdálenosti až 150 km, zdolat může leckterou obranu
Události247.cz
Události247.cz
Lidé o víkendu vítali jaro, zima ale ještě neřekla poslední slovo
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Chytré hodinky a další zařízení mohou člověka zabít. Nový výzkum odhalil rizikovou skupinu těchto přístrojů
adbz.cz
adbz.cz
Kontejnerové domy: 10 výhod