Co musí a co může smlouva o koupi či prodeji automobilu obsahovat. Nezbytné a užitečné informace

                   

Ojeté vozy byly a jsou skvělý byznys. Už proto, že málokterý majetek ztrácí hodnotu tak rychle jako právě automobily, a to bez ohledu na to, zda je skutečně používaný. Rozdíl mezi cenami zbrusu nového a skvěle udržovaného osobáku s pouhými několika tisíci najetými kilometry může být obrovský, a proto mnoho lidí raději nakupuje auta z druhé ruky. Ale pokud si pořizujete vůz od přímo od jeho předchozího majitele, měli byste dbát na to, aby se smlouvou bylo vše v naprostém pořádku. Vyhnete se tak případným potížím, které bychom vám rozhodně nepřáli.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Kupní smlouva o prodeji motorového vozidla

Smlouva, kterou budete v tomto případě s předchozím majitelem auta uzavírat, se nazývá Kupní smlouva o prodeji motorového vozidla. Tenhle nadpis by na ní neměl chybět, stejně jako celá řada dalších náležitostí, včetně:

  • Přesného a jasného označení obou smluvních stran. Dejte si také pozor, zda prodávající není OSVČ a nezahrnul auto do svého podnikání.
  • Čestné prohlášení o výhradním vlastnictví vozidla. Prodávající samozřejmě nemůže nabízet vůz, který je v majetku leasingové společnosti, případně automobil zatížený jakoukoli formou úvěru či spoluvlastnictví.
  • Jednoznačné určení prodávaného vozidla. Obvykle postačí VIN, značka, barva a model auta spolu s číslem velkého techničáku. Podrobnější popis ovšem rozhodně není na škodu, spíše naopak.
  • Smluvní cena, způsob její úhrady, datum a podpisy obou smluvních stran.

Vše si dokumentujte

Při koupi vozu je samozřejmě třeba vše si pořádně zdokumentovat. Nebojte si pořídit fotografie či videa auta v době jeho předávky. A rozhodně nezapomeňte také na doklad o zaplacení, pokud auto kupujete za hotové, případně pokud za něj skládáte zálohu v hotovosti. Odborníci samozřejmě doporučují, abyste vůz nechali prohlédnout důvěryhodným automechanikem, který může v případě pozdějších sporů pomoci s jejich vyřešením.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Když se objeví skryté vady

Jak už to tak bývá, i auto v dokonalém stavu se může krátce po převodu porouchat. Pokud bylo podle smlouvy a předávacích dokumentů v době prodeje skutečně v perfektním stavu, v průběhu prvního půl roku od předání za takzvané skryté vady odpovídá původní majitel. Z odpovědnosti se však může vyvléci, podaří-li se mu dokázat, že konkrétní vada vznikla až po převodu na nového vlastníka. Podobné dokazování bývá nicméně velmi obtížné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Jak vypadá jedna z nejděsivějších atomovek v hojném ruském arzenálu: balistická raketa Satan (R-36M) připomíná světu, čeho se bát
Události247.cz
Události247.cz
Konec známkování na prvním stupni? Nesmysl, myslí si většina Čechů
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz.cz
adbz.cz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění