Jak zastavit auto, když mu selžou brzdy? Řidič z povolání řekl, co v krizové situaci bez váhání udělat

Žádný motorista nechce zažít situace, kdy auto přestane nečekaně brzdit. Co v takové chvíli dělat a jak se vyhnout nejhoršímu?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Selhání brzd je více než jen nepříjemné, jde doslova o krizovou situaci s možnými fatálními následky. I když udržuje řidič své auto v perfektním stavu a skvělé kondici, může nastat selhání brzd. Pak na 99 % během několika dalších sekund dojde ke kolizi. Každý motorista by měl mít představu o tom, co dělat. Pokud teorii rozšíří o nějaký praktický kurz jízdy či trénink na polygonu, je to ještě lepší. Jak zabránit tomu nejhoršímu?

Servis, pravidelnost, pečlivost. Přesto brzdy vypoví službu

Proč může brzdová soustava nebo některý z komponent vypovědět službu? Důvodem může být špatně zvolená, popřípadě stará, degradovaná či svařená brzdová kapalina. Další příčiny? Opotřebované destičky, zničené kotouče. Netěsnosti, zaseknutí, destrukce. A to není všechno nastat může samozřejmě i kombinace výše uvedeného. Výkon brzdového systému přímo vychází z pravidelnosti a kvality servisu a údržby.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

Ovšem jak už bylo řečeno, i přes maximální a starostlivý přístup může dojít k výpadku systému. Bezpodmínečně důležité je, když služby přestanou fungovat, aby řidič zachoval klid. Lehko se to říká, ale skutečně to tak je. Panika nepomůže, motorista má maximálně jednotky vteřin, během kterých se musí správně rozhodnout, vybrat z alternativ, možná volit to nejmenší zlo s tím, že bez pomačkaných plechů to prostě nedopadne. A jednat.

Důležitá podmínka, zachovat klid a chladnou hlavu

S chladnou hlavou to jde lépe než ve stresu, a tím se opět dostáváme k tomu, že pokud si člověk vyzkouší v simulovaných podmínkách, co dělat, může být v případě krize klidnější a jistější. Záleží na podmínkách, pokud je čas, je třeba zpomalit auto podřazováním, brzdit motorem. Je-li čas, musí řidič zapnout výstražná světla, aby dal svému okolí najevo, že se něco děje. Zvládne-li rychle několikrát bouchnout na klakson, také dobře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Má smysl zkoušet znovu brzdit? Určitě. Je třeba uvolnit brzdový pedál a zkusit opět brzdit. Popřípadě opakovaně šlapat na brzdový pedál, je šance, že se systém probere k životu a začne, byť dočasně či částečně, brzdit. Při nižších rychlostech může se zpomalením pomoct ruční brzda. S opatrností, bez trhavých pohybů, ruční brzda musí být jen částečně zatažená. Auto má zpomalit, a ne aby došlo k zablokování kol nabo k nekontrolovanému smyku.

Vyšší rychlost, vyšší pravděpodobnost nárazu

Ke zpomalení auta dojde vyjetím mimo silnici, třeba za krajnici na travnatou plochu, vyšší tření auto zpomalí. K deceleraci dojde také cíleným vjezdem do pole, do měkké hlíny. Pozor ale! Toto není návod, záleží na okolnostech, a rychlosti. Rychlým sjezdem může auto „zakopnout“ a převrátit se. Z bláta do louže, to není řešení. Někdy je situace taková, že nehoda nastane, nárazu do překážky nelze zabránit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Univerzální návod, co dělat, jak a kam auto nasměrovat, neexistuje. Pokud to řidič v krizové situaci zvládne, měl by v rychlosti zvážit ohrožení svoje, své posádky, okolních osob, řidičů, chodců. Opřít auto bokem, kde nesedí spolujezdec, do živého plotu, se dá považovat za výhru. Selhání brzd před přechodem pro chodce, to je varianta, do které se nikdy řidič nechce dostat a nabídnout návod na řešení se nedá.

Umíte zastavit auto, když mu selžou brzdy?

Zdroj: ProfiDriver
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Zelenského mírový plán je jedinou cestou vpřed,“ tvrdí zarputile ukrajinský diplomat Ihor Žovkva
Události247.cz
Události247.cz
Ve velkochovu se mezi živými kuřaty povalovaly uhynulé kusy. Dan-Moravia Agrar dodávala i pro Vodňanské kuře
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Průmyslová automatizace se rychle rozvíjí: tyto trendy bychom neměli ignorovat
adbz.cz
adbz.cz
Ze 2 bytů udělali 1: „Intimní“ a „denní“ zónu v pastelových barvách oddělují posuvné dveře přes celou stěnu