Zažloutlá přední světla lze doma zrenovovat za pár kaček. Budou opět průzračně čirá a světelnost se zlepší k nepoznání

Zažloutlá přední světla na autě nejsou hezká a svítí špatně. Koupit nové lampy je drahé, přitom je lze opravit doma a zadarmo.

i Zdroj fotografie: S vědomím AutoGlym
                   

Dříve nebo později u starších aut dojde nevyhnutelně k zežloutnutí světlometů. Původně čiré sklo ztratí svou průzračnost, a také schopnost dokonale propouštět světlo ze žárovky. Na jejich renovaci přitom nepotřebujete žádné drahé přípravky a složitou chemickou technologii. Doma v garáži obnovíte zašlou parádu během chvíle, a za minimální cenu. Stačí zkombinovat správné domácí suroviny.

Chemikálie z domova umí zázraky, levně

Zažloutnutí světlometů probíhá potupně, a dlouhou dobu si ho řič ani nemusí všimnout. Zdánlivě se jedná sice pouze o kosmetickou vadu, ale faktem je, že přes žluté sklo se láme jinak světelný paprsek, mění se odstín světla. Klesá intenzita, řidič po čase eviduje horší nasvícení prostoru před autem. Nákup nových lamp je mnohdy zbytečně drahým řešením, sklo (přesněji řečeno tvrzený plast) lze vrátit do téměř původního stavu.

iZdroj fotografie: S vědomím AutoGlym

Jedlá soda umí odstranit řadu skvrn a různých nečistot, včetně těch velmi odolných. Lze ji tak využít i k renovaci předních lamp. Vhodným postupem je smíchat jedlou sodu s vodou a připravit jakousi pastu. Takto připravená směs se pak vetře do žínky nebo hadříku a očistí se s ní zažloutlé lampy. Podobně je tam tom další domácí chemikálie, chlorid sodný.

Sůl nad zlato – i nad saponát

V případě chloridu sodného nejde o nic jiného než o kuchyňskou sůl. Vezměte dvě polévkové lžíce soli a rozpuste je v půl litru teplé vody. Můžete přidat i saponát. Variantou je místo saponátu hrnek octa. Přeleštěte tímto roztokem všechna světla, budete jistě výsledkem překvapeni. Auto jako nové! Po očištění je pak zapotřebí opláchnout pečlivě světla čistou vodou, abyste ocet a další chemikálie dostaly pryč z auta. A zejména z laku, pokud jste nepracovali pečlivě, lak karoserie si s kyselostí octa nerozumí.

iZdroj fotografie: S vědomím AutoGlym

Posledním krokem by pak měl být nástřik bezbarvého laku s přídavnou UV ochranou. Na vyčištěná světla naneste dvě vrstvy laku, po dokonalém zaschnutí můžete ještě přeleštit. Výsledek bude úchvatný. A co je důležité, v konečném součtu nákladů také velmi levný, i s lakem se vejdete do pár korun za materiál a dvou hodin vlastní práce.

V jakém stavu máte světla vy?

Zdroj: AutoGlym
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články