Kamera zachytila: „Zbraň“ na přechodu pro chodce jako nová obrana proti agresivním řidičům. Šílené

Zastavení na přechodu by mělo být samozřejmé. Přesto si jej někteří chodci někdy vynucují. Problém ovšem nastává, pokud k tomu použijí zbraň.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Dnešní malinko kovbojské video ze série záznamů z palubních kamer nás vrací zpátky ke zjištění, jak účinnou emocí je při rozhodování člověka strach. Je celkem jedno, že všichni zřejmě tušíme, že onen „střelec“ z videa v ruce drží pravděpodobně velmi povedenou maketu útočné pušky, v reálu střílící maximálně tak ocelové kuličky. Poháněná přitom bombičkou CO2, umístěnou v pažbě zbraně. Psychologický účinek je znamenitý – člověk v zásadě zmrzne‚ neboť „co kdyby“. Pojďme se na to podívat společně.

Airsoftová maketa útočné pušky není hračka

Mimochodem, i kdyby to opravdu byla „bombičková“ air-soft verze útočné pušky: na takto krátkou vzdálenost umí některé modely těchto maket velmi nepříjemně zabolet. Není to rozhodně hračka pro kluky na pískoviště, což se ostatně u všech takových zbraní uvádí v návodu k použití. Netuším, jestli by ona kulička prorazila nebo alespoň poškodila okno osobního auta, tam už by hrálo roli více faktorů. Co však taková maketa dokáže velmi spolehlivě, je zastavení vozu před přechodem.

Nejdřív prudká hádka dvou otců na silnici, pak střelba ostrými náboji. Děti měli přitom v autech

A o to zřejmě onomu střelci (velmi stylově navíc oblečenému v černém i s černou kšiltovkou, evidentně svou roli vzal vážně) šlo. Celý inciddent však mohl nabrat minimálně dvou jiných konců: za prvé, nebyl by asi takový problém „natrefit“ na řidiče s legálně drženou zbraní, kterou by měl navíc u sebe. Pak je těžké předjímat, jak by dotyčný vyhodnotil situaci. Po namíření útočnou puškou ze strany muže na přechodu by měl legální právo na obranu, a zřejmě by „kšiltovkáře“ velmi překvapilo, kdyby někdo svižně vyskočil z auta s 9mm pistolí v ruce.

Řidič s legálně drženou zbraní by zřejmě změnil situaci

Tentokrát opravdu nabitou reálným, smrtícím střelivem. Ještě větší překvapení by mohlo být, kdyby náš „střelec s hračkou“ narazil na příšlušníka některé z ozbrojených složek. A ten by opět měl svoji služební zbraň u sebe. V tom případě by mohl mluvit o štěstí, pokud by skončil s rukama za hlavou, v poloze ležmo na břiše. A následně musel svoje ohrožování maketou vysvětlovat na služebně. Nicméně pořád lepší vysvětlovat na služebně, než ležet na ARO s přístroji kolem sebe. Nemluvě o tom horším scénáři.

A v neposlední řadě, mohl narazit na někoho, kdo by naopak „zadupnul“ plyn do podlahy a milovníka zbraní by poslal nekompromisně přes kapotu. Tam by to s prokazováním nutné obrany bylo zřejmě složitější, ale pochopit by se to dalo. Závěr je tedy jednoznačný: nikdy, opravdu nikdy ani náznakem nezvedejte maketu zbraně proti komukoli proti sobě, pokud na milion procent nemáte situaci opravdu pod kontrolou. A nevítě pozitivně, co děláte a hlavně, jestli ten proti vám nemá náhodou zbraň také. Jenže reálnou. Mohlo by se vám to šeredně vymstít.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Jak to vidíte vy? Jak byste se zachovali v takovéto situaci, potkat na přechodu někoho s maketou útočné pušky? Kdož se navíc se zásobníkem v ruce „chystá střílet“? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Jak byste se zachovali v takovéto situaci vy?

Zdroj: STOPCHAM
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články