Dešifrace zelených samolepek na kamionech: Jaký vliv mají na řidiče osobních aut

Označení je důležité pro policejní složky, dopad na řidiče osobních aut je nevelký. Symboly souvisejí s ekologií a normami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kamiony a nákladní automobily na sobě mívají řadu nejrůznějších samolepek, označení, tabulek a symbolů. Velmi často jsou vidět na autech oranžové tabulky s černým písmem, které definují převážený náklad. To je důležité zejména pro policisty a hasiče zasahující v případě nehody. Mezi obvyklé označení tahačů a kamionů patří i zelené samolepky s bílým znakem. O co se jedná a jak se to týká řidičů osobních aut, pokud vůbec?

Některé samolepky jsou na kamionech jen „pro okrasu“

Zelené značky s bílým písmenem nebo číslem jsou nalepeny zejména na vozech, které jezdí velké dálky, a nejde o libovolné označení z vůle řidiče. Samolepky s písmeny a číslicemi slouží jako zásadní informace především pro policii, popřípadě pro hlídky celní správy. Značení souvisí s ekologickými normami. Pro běžného řidiče osobního auta povětšinou samolepka význam nemá a může ji ignorovat. Skutečně?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bílé číslice 3, 4, 5 nebo 6, popřípadě písmena III, V, V či VI, což jsou samozřejmě také číslice, ale římské, na zeleném podkladu, představují některou z Euro norem. Jde o vozy splňující kritéria Euro 3, Euro 4, Euro 5 či Euro 6. Písmeno E nebo U je zkratkou anglického Enviroment, respektive německého Umwelt, a také se týká ekologie. Jde o překlad z jednoho z uvedených jazyků, znamená životní prostředí. Označení signalizuje, že automobil plní ekologickou normu Euro 2 a není hlučnější než 80 decibelů.

Jde o ekologii a Euro normy, osobních aut se to netýká

Pro představu, mírný déšť má hlučnost 50 dB, helikoptéra 90 dB. Kromě uvedených samolepek se dá na autech nákladního typu zahlédnout písmeno S. To představuje výraz Supergrün, respektive Green and Safe Truck. Jde o ještě uvědomělejší variantu výše popsaných označení. Tato nálepka navíc říká, že stroj prochází každoročně technickou kontrolou. Larmarm Kraftfahrzeuge je označen symbolem L, jde o nákladní automobil s nízkou hlučností.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Povoluje vozidlu jezdit i v noci, a to mezi 22. a 5. hodinou, u těchto automobilů či náprav viděných v noci na silnici není důvod k zášti. Naopak noční jízda nákladních vozů bez tohoto označení je nelegální. Písmeno G představuje Gerauscharm Kraftfahrzeuge a je téměř shodné s výše popsaným symbolem, ovšem s jedním rozdílem. Jde o rakouský znak, na rozdíl od L, které je německé. Z vysvětlení je tedy zřejmé, že zelené samolepky s bílými symboly se nijak nedotýkají řidičů osobních aut. Ti je mohou klidně ignorovat.

Sledujete za jízdy kamiony?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu