Životnost pneumatik si nevědomky zkracujeme. Takto ji snadno prodloužíme

                   

Pneumatiky jsou na každém voze velmi důležité, jelikož zajišťují přilnavost auta k vozovce, odvádějí vodu, mají vliv na provedení jakýchkoliv manévrů, stejně jako ovlivní třeba brzdnou dráhu. Řada lidí si však své pneumatiky nevědomky ničí a zkracuje tak jejich životnost. Podívejte se společně s námi na to, co nedělat a jakých chyb se vyvarovat.

Mějte nasazenou správnou sadu

Pneumatiky dělíme na letní a zimní. Je proto na místě mít nasazenou správnou sadu. A to nejenom kvůli bezpečnosti a jízdním vlastnostem, ale i kvůli opotřebení. Zimní pneumatika je určena do chladnějších teplot, čemuž odpovídá i použitá směs. Ta se při použití během léta výrazněji opotřebovává, v porovnání s letní sadou. Životnost tedy prodloužíte už tím, že budete mít na svém voze tu sadu, která je určena pro dané roční období.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Mějte je na správné nápravě

Není nic neobvyklého, že se pneumatiky na jedné nápravě opotřebovávají více, než na druhé. U většiny běžných aut platí, že se více opotřebovávají pneumatiky na přední nápravě. Jak proto, že přední je pohon většiny běžných aut, tak i proto, že jsou z důvodu umístěné motorizace i více zatěžovány. Při přezouvání je na místě poznačit si, která dvojice je přední a která zadní. Při opětovném přezouvání této sady je vyměňte, aby byly opotřebovávány rovnoměrně. Také se doporučuje, pokud je to možné, měnit i pravou stranu za levou a naopak. Toto všechno může přispět k rovnoměrnosti opotřebování.

Nezapomeňte na tlak

Dnes už ho u modernějších aut hlídají TMPS ventilky, které nás upozorní na to, pokud tlak klesne pod optimální hranici. To je také chvíle, kdy bychom danou pneumatiku měli nafouknout. Důležité je připomenout, že na životnost pneumatik má vliv i dodržování tlaku, který předepisuje výrobce. Roli hraje jak to, kde je sada umístěna, tak i to, jak naložený je náš automobil.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vliv má i to, jakou pneu koupíte

Rozdíly v pneumatikách na trhu jsou opravdu velmi výrazné. Neliší se jenom vlastnostmi v určitých situacích. Liší se také svou životností. Proto je vhodné vybrat takové, které vydrží více. Sice se může jednat o vyšší investici, ale když vám vydrží o pár sezon déle než ty nejlevnějším, tak se vám investované peníze velmi brzy vrátí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články