Zjistěte, jak se ihned správně zachovat u různých typů dopravních nehod

                   

Sice se říká, že nehoda není náhoda, ale vzhledem k silnému každodennímu silničnímu provozu se stát může každému bez výjimky. Tedy i těm, kteří si dávají pozor a dodržují veškeré dopravní předpisy. V každém případě, byť je viníkem nehody kdokoli, je nutné zachovat chladnou hlavu a postupovat podle daného scénáře. Pro jistotu si zopakujme základní rady, jak se při dopravní nehodě zachovat a na co by se nemělo zapomenout.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Bez zranění se škodami do 100.000 Kč

U nehody, kde dojde jen na ťukance nebo drobné poškození vozů do odhadované částky 100.000 Kč na vozidle není nutné volat Policii ČR. Je však nutné identifikovat viníka nehody a vyplnit s ním formulář „Evropský záznam o dopravní nehodě“, ten by měl mít každý účastník provozu ve svém voze. V každém případě však před zjišťováním všech okolností zapněte výstražná světla, oblečte si reflexní vestu a označte místo nehody výstražným trojúhelníkem.

Při velkých nehodách myslete na zdraví

Při větších nehodách je nutné jednat duchapřítomně, zajistěte místo nehody výstražným trojúhelníkem a upozorněte ostatní účastníky výstražnými světly na nehodu. Okamžitě začněte poskytovat první pomoc a volejte záchrannou službu, případně se obraťte na linku 112, kde vás navedou, jak postupovat s další pomocí u zraněných nebo co dělat. Rozhodně se nikdy nesnažte od nehody ujet nebo neposkytnout první pomoc! Nejedná se jen o zbabělost, ale hlavně o trestný čin.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Pořiďte si fotodokumentaci a volejte asistenční službu

S vozy po nehodě nikterak nemanipulujte do příjezdu Policie ČR, která provede zákres. Ve všech případech je dobré si způsobenou nehodu nafotit, napsat údaje jednotlivých účastníků i svědků. Nezapomeňte si poznačit také typ vozu, SPZ, pojišťovnu viníka nehody a v případě aut cizích státních příslušníků také číslo zelené karty, ideálně si jí vyfoťte na mobil. Rozhodně nepijte po nehodě alkohol, vyčkejte do příjezdu Policie ČR, která provede u řidičů dechovou zkoušku. S uplatněním svého nároku, v případě, že nejste viníkem nehody, se obraťte na pojišťovnu viníka nehoda. Nehodu, kterou jste způsobili vy, také nahlaste na asistenční službu, aby poškozený mohl uplatnit pro změnu svou škodu u vaší pojišťovny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články