Zjistit spotřebu bez palubního počítače je komplikovanější, než se zdá

                   

Spotřeba auta je poměrně důležitý parametr, na který řada lidí hledí při jeho koupi. Pokud svůj starší vůz prodáváte a kupec se vás zeptá za kolik jezdíte, může být celkem oříšek odpovědět mu správně. Mnoho starších vozů totiž nemá palubní počítat, a tak je celkem komplikované zjistit, za kolik jezdí.

Nikdy nebudete přesní

Zjistit spotřebu vašeho vozu samozřejmě můžete pomocí výpočtu. Stačí znát množství spotřebovaného paliva a počet ujetých kilometrů. Výsledkem bude číslo, které by mělo udávat vaši spotřebu. To však bude stále jenom orientační a přesné hodnoty nikdy nedosáhnete.

Zvyšování přesnosti výpočtu se vám nemusí vyplatit

Různé návody, jak spočítat spotřebu vozu jsou mnohdy spojeny s dvojicí postupů. První je ten, že natankujete nádrž doslova až po víčku, ujedete několik stovek kilometrů a potom opět natankujete stejným způsobem. Druhý postup je zase založený na vyjetí nádrže doslova až do sucha, jejího doplnění určitým množstvím paliva a poté sledováním, kolik jste na něho ujeli kilometrů.

Oba dva postupy však mohou více škodit. Obecně se nedoporučuje tankovat až po víčko. Mnohdy to vede k problémům, na který začnou upozorňovat různé bezpečnostní systémy auta. V extrémních případech dokonce může dojít i k protržení nádrže. V jízdy až do sucha zase hrozí ucpání palivového systému nečistotami, nebo nežádoucí nasátí vzduchu.

Přesnost zvýší větší kilometrový nájezd

Při zjištění spotřeby bez palubního počítače nikdy nebudete přesní. S tím je dobré počítat. My doporučíme jít cestou dlouhodobého měření, třeba i v rámci několika tisíců najetých kilometrů. Vždy tankujte stejně, do prvního cvaknutí pistole. Pokud možno u stejné pumpy i stojanu. Zapisujte si množství načerpaného paliva a počet ujetých kilometrů. Čím větší budete mít nájezd, tím více se drobné odchylky ztratí a tím přesnější váš výpočet bude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Co přinese IDEX 2023 Rusku, nebo spíše Rusko IDEXU: zaujmout chce zejména raketometem Tornado-S s údajným dosahem až 300 km
Události247.cz
Události247.cz
Žena, která uprchla před režimem Lukašenka popsala, jak je jeho diktatura mocná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak se dostat k srdci člověka? Nový robot dokáže ve 3D tisknout orgány přímo uvnitř těla
adbz.cz
adbz.cz
Praktiky starých šamanů stojí za zkoušku. Stačí ve skleníku zapálit bobkový list a škůdci se mu vyhnou obloukem