Zjistit spotřebu bez palubního počítače je komplikovanější, než se zdá

                   

Spotřeba auta je poměrně důležitý parametr, na který řada lidí hledí při jeho koupi. Pokud svůj starší vůz prodáváte a kupec se vás zeptá za kolik jezdíte, může být celkem oříšek odpovědět mu správně. Mnoho starších vozů totiž nemá palubní počítat, a tak je celkem komplikované zjistit, za kolik jezdí.

Nikdy nebudete přesní

Zjistit spotřebu vašeho vozu samozřejmě můžete pomocí výpočtu. Stačí znát množství spotřebovaného paliva a počet ujetých kilometrů. Výsledkem bude číslo, které by mělo udávat vaši spotřebu. To však bude stále jenom orientační a přesné hodnoty nikdy nedosáhnete.

Zvyšování přesnosti výpočtu se vám nemusí vyplatit

Různé návody, jak spočítat spotřebu vozu jsou mnohdy spojeny s dvojicí postupů. První je ten, že natankujete nádrž doslova až po víčku, ujedete několik stovek kilometrů a potom opět natankujete stejným způsobem. Druhý postup je zase založený na vyjetí nádrže doslova až do sucha, jejího doplnění určitým množstvím paliva a poté sledováním, kolik jste na něho ujeli kilometrů.

Oba dva postupy však mohou více škodit. Obecně se nedoporučuje tankovat až po víčko. Mnohdy to vede k problémům, na který začnou upozorňovat různé bezpečnostní systémy auta. V extrémních případech dokonce může dojít i k protržení nádrže. V jízdy až do sucha zase hrozí ucpání palivového systému nečistotami, nebo nežádoucí nasátí vzduchu.

Přesnost zvýší větší kilometrový nájezd

Při zjištění spotřeby bez palubního počítače nikdy nebudete přesní. S tím je dobré počítat. My doporučíme jít cestou dlouhodobého měření, třeba i v rámci několika tisíců najetých kilometrů. Vždy tankujte stejně, do prvního cvaknutí pistole. Pokud možno u stejné pumpy i stojanu. Zapisujte si množství načerpaného paliva a počet ujetých kilometrů. Čím větší budete mít nájezd, tím více se drobné odchylky ztratí a tím přesnější váš výpočet bude.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články