Jak bezchybně nastartovat auto? Autoškola prý správný postup neučí, každý řidič by ho ale měl znát

Jak správně nastartovat automobil? Podle jedné skupiny odborníků s pauzou, podle druhé skupiny bez pauzy.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Otázka, jak správně startovat auto, by se mohla na první pohled jevit jako bezpředmětná vzhledem k jednoduchosti startovací procedury. U některých strojů, těch moderních, s bezklíčovým přístupem a automatikou je postup daný. Nelze jinak, než sešlápnout brzdový pedál a stisknout startovací tlačítko. Co ale u vozů starších, vybavených klasickým zapalováním s „analogickým“ klíčem?

Na otočení klíčkem se nedá nic zkazit. Nebo ano?

Mezi motoristy koluje ohledně startování mýtus.  Zkušený řidič prý startuje tak, že sedne do auta, vsune klíček do zámku zapalování a pootočí do první polohy. Počká pár vteřin a pak teprve otočí klíčem do maxima a motor nastartuje. V určitých motoristických kruzích je toto považováno dokonce za znak profesionality a cokoli jiného, „obyčejné“ startování na jedno otočení, je odsuzováno jako začátečnické. Jaká je tedy pravda a kdo dělá chybu?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Expert podle mýtu udělá při otočení klíčem pauzu, počká v první poloze, dokud nezhasnou rozsvícené kontrolky na přístrojové desce. A také neodezní veškeré zvuky, které s oživením systému auta zazní. Typické bzučení, cvakání relátek, spínání kontaktů. Během krátkého mezičasu se probudí k životu palivový systém, připraví se na spuštění pohonné jednotky. 

Funguje to! Ale jen u velmi starých automobilů

Díky časové prodlevě je prý zajištěna správná distribuce paliva a optimální funkčnost systému. Ti řidiči, kteří toto praktikují, hovoří o racionálním a střízlivém přístupu, který se neučí v autoškole, ale řidiči se zkušenostmi ho znají.  Postup má zaručovat správné fungování, a také prodloužení bezporuchovosti palivového systému. Co říkají na tento postup automobiloví skeptici?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Oponenti metody tvrdí, že takový přístup možná funguje a je vhodný, ale pouze pro staré automobily s karburátorem. U moderních vozů s elektronikou a řídícími jednotkami není takové startování potřeba. Nelze prý takto předcházet problémům, postup startování s pauzou nemá na trvanlivost komponent vliv. A pokud se vyskytnou potíže s chodem palivového čerpadla, není jiná možnost než oprava nebo výměna za nové.

Jak startujete auto vy?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?
Události247.cz
Události247.cz
Západ může reagovat na jaderný krok ruského prezidenta hned několika způsoby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jak je možné, že lidé přežili dobu ledovou: Museli být kreativní, zruční a dokonale sehraní
adbz.cz
adbz.cz
Zázvor je na podzim a v zimě k nezaplacení. Vypěstovat ho je hračka, navíc má až 3krát větší sílu než ten z obchodu