Zkušený autolakýrník prozradil, které barvy karoserie nejlépe skryjí nečistoty

                   

V každodenním životě motoristy není nic horšího než karoserie automobilu, která se během půl hodiny po vyjetí na silnici promění v cosi zaprášeného a špinavého. Určitě není možné mýt auto třikrát denně, a proto má každý motorista zájem na tom, aby jeho auto vypadalo i bez toho čistě a krásně co nejdéle. V tomto směru závisí na barvě laku více než byste čekali.

Které barvy karoserie dovedou nejlépe ukrýt prach a nečistoty a které jsou na tom nejhůř?

Bílá, bílá bílá, komu by se nelíbila

i Zní to paradoxně. | Zdroj fotografie: Freepik

Pro mnohé bude nečekané zjištění, že bílá barva dobře maskuje vrstvu prachu a nečistot. Zvenku takové auto vždy vypadá lépe než auta mnoha jiných barev. To vše samozřejmě platí pouze při jízdě po městě nebo čistých venkovských silnicích ve víceméně suchém počasí. Bílé auto zůstává čisté po celý týden. Jediným negativem je viditelné hromadění nečistot u podběhů kol. Kontaminace je tam obvykle jasně viditelná.

Světle modrá je dobrá

i Skvělá barva. | Zdroj fotografie: Freepik

Tato barva nepřináší ohromující efekt, když auto právě opustí myčku. Na druhé straně si světle modrá zachovává čistý vzhled téměř dvakrát tak dlouho jako běžná bílá a ukrývá tenkou vrstvu prachu, která se nevyhnutelně tvoří během jízdy. Kromě toho se v létě takové karoserie nezahřívají tolik jako u jiných barev.

Nuda, nuda, šeď, šeď

i Tato barva ukryje hodně | Zdroj fotografie: Freepik

Další barva, kterou si můžete bezpečně vybrat, pokud nechcete mýt auto každý třetí den. Je však třeba mít na paměti, že světle šedá není vhodná pro všechna auta. První otázkou, kterou si musíme položit, je, zda takový odstín bude dobře fungovat s ráfky kol. Nicméně na šedé barvě není prach vůbec viditelný, dokud po karoserii nepřejedete prstem.

Stříbrná je barva šlechty

i Ještě lepší než šedá. | Zdroj fotografie: Freepik

Stříbrná má všechny výhody světle šedé a znásobuje je. Mimochodem, na rozdíl od již zmíněného barevného odstínu, chladná a ušlechtilá „tovární“ stříbrná barva karoserie ve skutečnosti vyhovuje 99 % všech automobilů. Stříbrná barva skryje nejen vrstvu prachu a nečistot, ale také drobné škrábance.

Světle hnědá

i Nejlepší barva. | Zdroj fotografie: Freepik

V praxi je  z hlediska vzhledu světle hnědá barva karoserie zdaleka nejlepší. Pokud se vám název „světle hnědá“ nelíbí, můžete říkat, že je to barva šampaňského. Hlavní věc, kterou je třeba vědět: tato barva dokonale skrývá prach, špínu, zaschlé kapky a drobné škrábance. Hodí se také pro drtivou většinu automobilů.

A co černá?

i Černá je nejhorší volba. | Zdroj fotografie: Freepik

Černá je na maskování znečištění absolutní antitalent. Dokonce i nejtenčí vrstva prachu na ní bude dokonale viditelná. Černé auto by mělo být pravidelně umýváno. Tato barva se hodí pouze pro pohřební vozy. Nebo pokud máte spoustu peněz a času nazbyt.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články