Za svůj zlozvyk mohou miliony řidičů dostat pokutu 120 000 Kč. Doma to není problém, v autě to policie nekompromisně potrestá

Lidé jsou zvyklí z domova na určité chování, v autě za to ale mohou od policie dostat nečekaně vysokou pokutu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tak, jak se mění doba, mění se i vnímání a akceptování různých lidských slabostí či prohřešků. Před několika dekádami mohlo jít o společenskou záležitost, dnes je to odmítaná věc poškozující zdraví. Kouření v automobilech se stává stále větším problémem, který zasahuje nejen zdraví řidičů, ale zejména dětí, které jsou nuceny trpět pasivním kouřením během jízdy.

Kouření je škodlivé. A v autě s dětmi zatraceně drahé

Nové evropské zákony nyní přinášejí přísnější tresty pro řidiče, kteří porušují základní pravidlo respektu vůči svým spolujezdcům. Řidiči mohou být pokutováni za řadu provinění na silnicích, od překročení rychlostního limitu po ignorování semaforů. To je jasné, jde o bezpečnost silničního provozu. Nicméně ne každý trest je spojen s řízením. Nejenom provinění proti silničním zákonům v řidičském slova smyslu nyní s sebou nese obrovské finanční důsledky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pasivní kouření je nezpochybnitelným zdravotním rizikem, zejména pro děti. V mnoha evropských zemích byly přijaty zákony, které mají chránit občany před tímto nebezpečím. Konkrétně v Řecku byl zaveden zákon na ochranu občanů před pasivním kouřením v automobilech. Kouření v autech je problémem, zejména pokud jde o mladistvé. V Řecku hrozí řidičům pokuty až ve výši 36 000 Kč v přepočtu z eur za kouření v autě s jinými lidmi. A až 72 000 Kč, pokud člověk kouří v autě v přítomnosti dětí do 12 let.

Časté nešvary a zlozvyky nejen zkušených řidičů. Při každé jízdě pomalu, ale jistě ničí auto

Zákon však nezahrnuje všechny osoby mladší 18 let, tedy 12 až 18 let. Což vzbuzuje otázku, zda by ochrana měla být rozšířena i na starší děti. Nicméně u nás nic takového není, takže nechme řeckou nedokonalost zákona v tichosti být. Další země v Evropské unii také zavedly opatření na ochranu před účinky pasivního kouření. A nejenom země EU, abychom byli přesní vzhledem k historickým událostem.

Kouřit v autě s těhotnou může jen hulvát. Přesto se to děje

Ve Velké Británii je pokuta za kouření v autech s osobami mladšími 18 let, a to cca 1 300 Kč. Francie zakazuje kouření v autech v přítomnosti dětí do 12 let a pokuty mohou dosáhnout až cca 1 500 Kč. V Itálii je zakázáno kouřit v autě v přítomnosti nezletilých osob nebo těhotných žen. Pokuty za porušení tohoto zákazu se pohybují v přepočtu od 12 000 do 120 000 Kč. To už opravdu není málo a je třeba si rozmyslet, jestli člověk sáhne v autě po cigaretě.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Obecně je v rámci celé Evropské unie kladen důraz na posílení ochrany nezletilých osob a ohrožených skupin před pasivním kouřením. Očekává se, že se podobná opatření budou rozšiřovat i do dalších zemí EU. U nás platí zákaz kouření pouze pro řidiče MHD. V osobním autě si může člověk kouřit, jak chce, i kdyby měl na sedadlech třeba kojence. Což se bohužel ale někdy stává a nad takovým chováním zůstává rozum stát.

Kouříte s dětmi v autě?

Zdroj: GOV UK
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články