Zmapovali jsme ukrajinský trh. Dominuje Renault, Toyota a Kia

                   

Každý automobilový trh Evropy je jiný. Zatímco zprávy o tom, jaké značky a auta dominují na západě, se k nám dostávají v podstatě neustále, východ Evropy je často opomíjený. Proto jsme se rozhodli se mu věnovat. Zaměřili jsme se na ukrajinský trh a podíváme se nejenom na to, kolik vozů se zde ročně prodává, ale hlavně se podíváme na to, jaké vozy jsou na odbyt nejvíce. Některé modely jistě překvapí, u jiných je jejich obliba logická.

Počet prodaných vozů není nijak oslňující

Když se podíváme na to, kolik se na Ukrajině v loňském roce zaregistrovalo nových vozidel, tak to bylo přesně 97 608 kusů. Nutno říci, že v porovnání s rokem 2015 je to celkem dobré číslo, jelikož to se prodalo jenom kolem 50 tisíc nových vozidel. Letošní číslo historicky odpovídá roku 2014, kdy se prodalo téměř sto tisíc nových aut.

Oproti minulým letům je to ale stále celkem málo, když se podíváme na roky 2011 – 2013, tak prodeje v těchto letech rozhodně nešly pod 200 000 prodaných aut a někdy se držely i v hodnotách desítek tisíc nad tímto limitem. Nijak špatný nebyl ani rok 2010, kdy se prodalo zhruba o 70 tisíc více aut než loni.

Jaká auta jdou na odbyt nejvíce?

Když víme, kolik se toho na Ukrajině prodá a kolik se toho v minulosti prodalo, tak se můžeme podívat také na to, jaké vozy jdou nejvíce na odbyt. A začneme hned tím nejprodávanějším. Jedná se o model Renault Duster. Ano, skutečně Renault, jelikož na Ukrajině se Duster neprodává pod značkou Dacia. V loňském roce tento model dominoval s počtem 1479 kopií.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Na druhém místě se umístilo celkem zajímavé auto, které bývá dobře hodnoceno hlavně v otázkách kvality a spolehlivosti. Je to Toyota RAV4, který ukazuje, že to nejsou vždy jenom velmi levná auta, která jdou v této zemi na odbyt. Prodejnost tohoto modelu nebyla nijak špatná, protože se prodalo 1312 kopií.

Místo třetí patří korejské automobilce. Konkrétně je to vůz Kia Sportage. Ten doslova dýchá konkurenční druhé Toyotě na záda, jelikož tento automobil měl v loňském roce 1252 prodaných kopií. A i u něho, podobně jako u Renaultu/Dacie musíme říci, že jde o vůz, který si dokáže zájemce získat i cenou.

Jak vypadá další pořadí?

Které vozy jasně dominovaly, to víme. A jak jsou na tom ostatní? Na místě čtvrtém je Renault Logan. Tedy opět spíše levnější automobil, který se jinde v Evropě prodává pod značnou Dacia. A stejné je to i s pátým místem, kde se nachází Renault Sandero. Z těchto statistik je tedy jasně vidět, kdo první pětce vévodí a jaký segment vozidel je na Ukrajině žádán.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

An jak vypadá další pořadí a kdo se na Ukrajině dostal do TOP desítky? Na místě šestém se umístil Nissan X-Trail. Hned za ním potom Škoda Octavia, která dominuje statistikám prodejnosti především u nás. Dále je tu Toyota Land Cruiser Prado, potom Hyundai Tucson a desítku nejprodávanějších vozidel uzavírá Mazda CX-5.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články