Změna času ze zimního na letní se letos týká i řidičů aut. Úprava nastavení je nevyhnutelná

Změna času ze zimního na letní se týká všech, nicméně řidičům z toho plyne jedna povinnost. Neměli by na ni zapomínat.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Poslední víkend v březnu není ničím výjimečným, jedna zvláštnost tady však je. Mění se zimní čas na letní. To znamená, že se v noci posunou ručičky na hodinkách o hodinu dopředu. Z časové změny plyne jedna povinnost jak pro všechny běžné občany, tak i pro řidiče. O co se jedná? O letním čase se mluvilo už dávno před tím, než byl zaveden. Reálně se začal v našich končinách aplikovat za druhé světové války.

Změna času se týká řidičů aut, zapomínají na ni

Smyslem bylo zamýšleno úsporné opatření, kdy se díky posunu času mělo ušetřit za energie na svícení. A se změnami času, zatím nesystémovými, se pokračovalo i po skončení druhé světové války. Pravidelné střídaní letního a zimního času bylo u nás zavedeno v roce 1979. Osvědčilo se pravidlo, že změna času, tedy zavedení letního času, probíhalo poslední březnový víkend bez ohledu na datum. A to v noci ze soboty na neděli.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Letní čas pak končil o posledním víkendu v září. Od roku 1996 je letní čas o měsíc prodloužený, trvá do posledního říjnového víkendu. Česko se tak podřídilo stanovám EU. Na letní čas tedy v ČR přecházíme poslední březnovou neděli. Ve 2 hodiny ráno se čas změní na 3 hodiny. A naopak probíhá změna letního času na zimní, kdy poslední říjnovou neděli ve 3 hodiny se pomyslné ručičky posunou na 2 hodiny.

Pro některé řidiče je změna času značně nepříjemná

Existují argumenty pro a proti změnám v čase. Hlasy, které nesouhlasí se změnami v čase říkají, že se jedná o nepřirozeným uměle vyvolaný fenomén, který nesvědčí člověku po biologické, zdravotní stránce. Navíc že energetická úspora není taková, jako dřív, v dobách zavedení časového střídání. Protichůdné názory podporují tvrzení, že se jedná o zásadní energetické úspory. Úprava nastavení je nevyhnutelná.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Navíc že člověk méně propadá depresím, protože jinak ranní vstávání nekoresponduje se slunečním svitem a je pro člověka nepříjemní. Jak se změna času týká motoristů? Ve dvou rovinách. Ta první souvisí právě se změnami nálad, viz zmínka o depresích výše. A nejenom to, i světelných podmínek. Je třeba vnímat, že bylo-li ještě nedávno světlo, tak najednou řidič jede za tmy v zimě. A naopak v létě.

Zapomínat měnit čas na hodinách v autě se nevyplácí

Druhá věc je čistě pragmatická. Majitel automobilu nebo řidič musí včas manuálně změnit čas na palubních hodinách. Některá auta, ta moderní, umí čas změnit automaticky, u jiných ale je třeba změnit čas manuálně. Ať už se jedná o mechanické ciferníky nebo digitální displeje. Odkládat změnu, zejména pokud je realizována nějak složitě hluboko v menu systému, se nevyplácí. Člověk později zapomene a po dlouhé jízdě může začít zmatkovat, když si neuvědomí, že stav na hodinách neodpovídá realitě. Možná drobnost, ale jen na první pohled.

Jak vnímáte změnu času?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Největším soupeřem je pro stíhačku F-16 ruský Su-57, dokáže ji zaměřit, aniž by o tom věděla,“ srovnal letouny vysloužilý indický pilot
Události247.cz
Události247.cz
Česká pošta ruší pobočky a propouští. Zároveň ale hledá nové zaměstnance
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Jahody po něm rostou jako zběsilé: Řeč je o manganistanu