Změna pruhu dělá řidičům velké problémy. Základní principy stále nezvládají

                   

Už dávno nejezdíme jenom na silnicích s jedním pruhem v každém směru. Víceproudé silnice se stávají standardem nejenom na dálnicích, ale i mimo města, nebo v nich. V tu chvíli nastává pro mnoho řidičů problém, jelikož správná změna pruhu je pro ně nadlidský úkol. Co většina z nich nezvládá a jaké jsou správné postupy? Podívejte se.

Dát blinkr je pro mnohé obtěžující

Řada řidičů má blinkr pravděpodobně jenom na ozdobu. Přitom právě jeho použití je při změně pruhu nezbytné. A je jedno zda se jedná o rovnou vozovku, nebo změnu pruhu v rámci kruhového objezdu. Znamení o změně směru jízdy informuje ostatní řidiče o vašem záměru.

Zip jako nepochopitelný úkon

Pokud je v jednom pruhu překážka, nebo dochází k jeho ukončení, může dojít k souběžné jízdě ve které je následně aplikováno pravidlo zipu. Pro mnohé řidiče jde o nadlidský úkol. Jsou tu buď ti, kteří se do pokračujícího pruhu řadí kilometry před ukončením druhého, nebo jsou tu ti kteří se do něho řadí stovky metrů před překážkou, nebo jsou tu ti, kteří odmítají pustit ty, kteří (správně!) dojedou až k překážce. Kombinace všech tří faktorů vede ke zbytečnému zpomalení provozu a ke kolonám.

Připojovací pruh jako by nebyl

Připojovací pruhy najdeme nejenom na dálnicích, ale i v rámci různých jiných nájezdů na silnice. Co dělá většina řidičů? Z připojovacího pruhu ihned zamíří do klasického, aniž by měli dostatečnou rychlost. Ostatní řidiči jsou nejenom omezováni, ale i ohrožováni. Připojovací pruhy by měly být využity v plné délce. Najíždějící řidič získá potřebnou rychlost a jeho zařazení mezi ostatní vozidla bude jednodušší a plynulejší. A také bezpečnější.

Když dva míří do jednoho

Stav, který může nastat na tříproudé silnice. Vozidlo v pravém a zároveň vozidlo v levém se chystají zároveň zamířit do prostředního pruhu. Kdo má v takovém případě přednost? Zákony hovoří jasně. Je to vozidlo, které je v pruhu pravém. Teprve až to bezpečně ukončí manévr se může do stejného pruhu zařadit vozidlo které jede v pruhu levém. Ani toto není na našich silnicích bohužel standardem. Mnoho kolizí je toho důkazem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články