Znáte význam žlutých čar na silnici? Mají jich hned několik

                   

Když jedeme po silnici, jsme zvyklí vídat i vodorovné dopravní, které je vyznačeno bílou barvou. Tento typ značení je ten, co je nakreslen přímo na vozovce. Může se jednat o krajnice, o vymezení pruhů, ale třeba i o přechody či další věci. Ne vždy je však u vodorovného značení používána bílá barva. Objevit se může také žlutá. Co znamená a jak se v takovém případě zachovat? Roli hraje to, kde aktuálně jsme.

Místa oprav

Pokud se určitý úsek opravuje, může být nutností změnit jízdní pruhy, změnit přednosti a řadu dalších věcí, které souvisí s dopravou na místě. Aby nebylo nutné bílé vodorovné dopravní značení mazat, používá se to žluté. Unikátní technologií se na silnici jakoby nalepí. Jak se v takovém případě zachovat? Řiďte se výhradně tím, co vám říká žluté vodorovné dopravní značení a bílé vůbec neberte v potaz. To v danou chvíli neplatí. Držte se ve žlutě označených pruzích, dbejte na nakreslené přechody, stejně jako se řaďte do odbočovacích pruhů vyznačených žlutou šipkou.

Místa se zákazem parkování

Jsou místa, kde je parkování zakázáno. Často to nemusí být vyznačeno jenom svislou značkou, ale může to být vyznačeno i vodorovným žlutým dopravním značením, které řidiče na zákaz nejenom více upozorní, ale také přesně vymezí onen zakázaný úsek. V tomto značení nehledejte žádné složitosti. Obvykle je to žlutá čára na okraji vozovky. Tam, kde je nakreslena, tam parkovat nesmíte. Jakmile skončí, je parkování povoleno. Jednoduché, efektivní a pro řidiče přesně definované.

Křižovatky, nájezdy a další

Se žlutým vodorovným dopravním značením se však můžete setkat třeba i na křižovatkách, stejně jako na různých nájezdech a dalších místech. Nutno říci, že zde ho najdete nejčastěji ve formě křížů, které tvoří kosočtvercové boxy. Právě podoba křížů naznačuje, že vám něco zakazují. Je tomu skutečně tak. Stejně, jako na žluté čáře nesmíte zastavit při parkování, na ní nesmíte zastavit ani na těchto místech. Je to proto, abyste jako bezohlední řidiči nezablokovali křižovatku, nebo různé nájezdy na silnici.

Žluté kříže vás upozorňují na to, že na nich zastavit nesmíte a tak je třeba do křižovatky vjet až ve chvíli, kdy je jistota i jejího bezproblémového opuštění. Dodejme, že toto žluté značení je spíše doplňkem pro nezodpovědné řidiče. To proto, že v samotné vyhlášce najdete informaci o tom, že řidič může vět do křižovatky pouze v případě, že ji může bez problémů opustit a pokračovat v jízdě. Realita na našich silnicích je však trochu jiná. Proto tato žlutá vymezení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články