Znáte významy kontrolek u svého auta? Zde je kompletní seznam

                   

Zelené kontrolky jsou pouze informativní a sdělují nám, že vůz funguje podle předpokladů správně. (Ne)bezpečné kontrolky se poznají celkem jednoduše. Když svítí oranžová, buďte ve střehu. Znamenají upozornění, že zatím můžete pokračovat v jízdě, ale jen po délku nezbytně nutnou.  Lze očekávat, že brzo se oranžová kontrolka změní za některou z červených. Pokud se rozsvítí červená, okamžitě zastavte a vypněte motor.

Dobíjení

Alternátor s největší pravděpodobností nevyrábí proud a veškerá elektronika je právě nyní napájená pomocí akumulátoru. Může dojít k selhání chlazení, to znamená rozsvícení další červené kontrolky. (signalizující teplotu vody) Pokud svítí pouze dobíjení, můžete pokračovat v jízdě. Mějte na paměti, že nedojedete příliš daleko, protože se brzy vybije autobaterie a zhasne motor. Proto při pokračování v jízdě vypněte veškerou elektroniku uvnitř auta, jako jsou vyhřívané sedačky, klimatizace, topení, rádio… Před další jízdou zkontrolujte, zda jsou řemeny ve správné poloze. Dobrou zprávou je, že se na benzinových pumpách dají koupit akumulátory, které vystačí na zhruba 500 kilometrů – v závislosti na jednotlivém typu automobilu a vyjde levněji, než odtah vozidla odtahovou službou.

Chladicí kapalina

Kontrolka chladicí kapaliny se rozsvítí ve dvou případech. Pokud máte přehřátý motor anebo máte nedostatek chladicí kapaliny. Motor, ve kterém je voda a nemá teplotu vyšší jak 100°C, vypněte a nechte vychladnout. Pak můžete pokračovat v jízdě. Jestli ale voda vaří, vyhledejte servis nebo si zavolejte odtah a v jízdě dále nepokračujte.

Brzdy

Moderním vozidlům se kontrolka brzd rozsvítí při každém vážnějším problému. Starším vozům se rozsvítí, až když je v nádržce málo brzdové kapaliny. Při rozsvícené kontrolce věnujte pravidelnou pozornost sledování hladiny brzdové kapaliny, s vozem můžete dojet do nejbližšího servisu, ale s maximální opatrností a pomalou jízdou. V kritických situacích si můžete pomoci ruční brzdou. S jejím použitím opatrně. Při jejím použití je nutné uzpůsobit styl a rychlost jízdy a zvážit své řidičské schopnosti. Pokud svítí kontrolka brzd spolu s oranžovou kontrolkou ABS, nepokračujte dále v jízdě, vůz vás varuje před vážným problémem.

Mazání

Rozsvítí-li se kontrolka oleje, vypněte motor a dále v jízdě nepokračujte. Pravděpodobně nemáte dostatečný tlak oleje. Pokud máte možnost dolít motorový olej, zkuste tuto možnost a počkejte, zda kontrolka zhasne.

Přehřáté spojky DSG

Dvouspojková převodovka DSG je náchylná na opakované rozjezdy. Při popojíždění například v kolonách nebo v dopravní špičce ve velkoměstech, může dojít k přehřátí lamel. V případě rozsvícení výstražné kontrolky vůz odstavte a nechte lamely vychladnout.

Žhavení

Systém žhavení se ukazuje před startem. Pokud bliká za jízdy nebo nesvítí vůbec, může být v systému porucha. Závada vznětového motoru se značí blikáním kontrolky.

Závada regulace světlometů

S automatickou regulací světlometů se setkáváme u vozů, které mají ve své výbavě xenony. Ty se upravují dle aktuálního zatížení vozidla. Při rozsvícení kontrolky závady regulace světlometů se automaticky skloní do nejnižší polohy, aby nedocházelo k oslňování protijedoucích řidičů. Na problém pak upozorní tato výstražná kontrolka.

Doplnění AdBlue

Vozidla, disponující vstřikováním vodného roztoku močoviny, (eliminující obsah oxidů dusíků) signalizují při rozsvícení této kontrolky o jejím nedostatku. Pokud klesne hladina příliš nízko, vůz nepůjde nastartovat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články