Zásadní chyby, které mohou způsobit smrt chodce na přechodu. Neměl by je dělat žádný řidič

Přechod pro chodce je kritickým místem nejen pro pěší, ale také pro řidiče. Většina chodců si totiž myslí, že na něm mají přednost, ale není tomu tak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Chodci i řidiči by měli spolupracovat a dávat pozor na sebe i na ostatní účastníky provozu. Mnoho řidičů dělá spoustu chyb, které mohou stát chodce život. I chodec by ale měl dbát bezpečnosti a pokaždé, než vstoupí na přechod, se několikrát rozhlédnout. Někteří účastníci provozu ale nemají schopnost rychle na vzniklou situaci reagovat a vznikají nehody, které mohou být smrtelné.

Předjíždění vozidla před přechodem je nejčastější chyba řidičů

Mezi nejčastější chyby řidičů patří předjíždění před přechody pro chodce. Pokud před vámi zastavilo auto a před ním je přechod, stojí tam z nějakého důvodu a předpokládá se, že budou přecházet přes silnici lidé. Člověk, který stojí na okraji chodníku a čeká, až dostane možnost vstoupit na přechod, nemusí vidět auto za stojícím vozidlem (zejména pokud je to dodávka nebo náklaďák), které se chystá předjíždět. Tak vznikají smrtelné nehody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Předjíždění vozidla před přechodem je nejčastější chyba řidičů

Někdy stačí, když vozidlo z jednoho pruhu zastaví a pustí chodce, a na druhé straně auta stále jezdí a přechod ignorují. Člověk sice má možnost vstoupit na přechod do vozovky, ale hrozí mu nehoda, protože z druhé strany ho může auto srazit. Proto je nutné se rozhlédnout několikrát za sebou na obě strany a celou dobu kontrolovat situaci. Mnozí řidiči přes přechody ani nezpomalí a chodci vstupují do vozovky, aniž by se podívali okolo sebe. Někdy je přitom lepší počkat a nechat takové auto projet.

Problémy mohou vzniknout především na křižovatkách

Křižovatky jsou problémovým místem nejen pro začínající řidiče. U některých silnic jsou přechody udělané tak, že protínají dva jízdní pruhy v jednom směru. Proto může být problém, když jednou auto zastaví, lidé vstoupí do vozovky, a ve vedlejším pruhu auto ani nezpomalí a projede. Nebezpečné je to pro ty, kteří nedávají pozor, a nemusí se jednat o řidiče. Do většiny nebezpečných situací se dostanou sami chodci svou nepozorností.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Problémy mohou vzniknout především na křižovatkách

Vždy, když vjedete do města nebo se dostanete na složitější křižovatku nebo kruhový objezd, kde je více přechodů, sundejte nohu z plynu a dávejte pozor, aby vám pod kola auta nevstoupil chodec. Stejně jako jinde, tak i v ČR se za nezastavení na přechodu přičítají 3 body a udělují pokuty až 2 500 Kč. I vy se můžete dostat do situace, kdy nebudete sedět za volantem, ale budete se s rodinou procházet a budete chtít přejít silnici. Záleží, jak se k celé situaci postavíme a dáváme tím příklad svým dětem, které by základy silničního provozu měly znát.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Tomáš Englas

Zobrazit další články