Zubní pasta vyleští kola do hezčího stavu, než byla jako nová: Funguje to na elektrony, ale i poklice a plecháče

Zubní pastu má každý člověk, který dbá na osobní hygienu, v koupelně. Ne každý řidič ji má ale jako součást výbavy auta, a to je škoda.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Čištění litých disků v domácím prostředí může být náročné. Ráfky, zejména ty přední, jsou zaneseny směsí nečistot a částic z brzdových destiček. Směs, která vytváří jakýsi šedý až černý film, je doslova přilepená v každém záhybu materiálu a pokud jsou ráfky nějakého komplikovaného designu, vyčistit je může být velmi obtížné. Internetový mág a guru na domácí zlepšováky, který si říká Smart Fox, má podle něj jednoduchý a rychlý recept.

Domácí trik na čištění disků je pracný, ale funguje

Chytrý lišák, jak v překladu zní jméno youtubera, používá zubní pastu a kartáček na zuby. Video demonstruje postup, kdo nemluví anglicky, zapnuté české titulky jsou výhodou, ale postup je pochopitelný i bez plného porozumění cizí řeči. V prvním krou je třeba disky spláchnout a omýt čistou vodou. Ideální je wapka, kdo nemá, postačí běžná hadice s nějakou koncovkou, ideálně s co největším tlakem.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Disk bude zbaven nečistot, zejména písku a štěrku, a nedojde k jeho poškrábání. Pak je třeba sáhnout po zubním kartáčku a nanést na něj zubní pastu. Mělo by jít o takovou, která neobsahuje žádná abraziva. Některé zubní pasty mohou mít v sobě drobné částečky pro lepší čištění zubů a mezizubních prostor. Ty by mohly ale disk poškodit. Pak následuje poměrně detailní ruční práce, je zapotřebí nanést pastu všude, po celém disku, a vyčistit manuálně všechnu zachycenou špínu.

Funguje to na elektrony, ale i poklice a plecháče

Toto se aplikuje na všechna čtyři kola. Je lepší ale umýt vždy jedno kolo komplet a pak jít na další. Kdyby motorista nejprve všechny disky očistil pastou, než se dostane zpět k tomu prvnímu, může pasta nežádoucím způsobem na disku zaschnout a zatvrdnout, zejména ve vyšších teplotách. V poslední kroku domácí kutil a samozvaný odborník na autokosmetiku disk spláchne opět proudem čisté vody.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Systém nepochybně funguje, podle Smart Foxe obsahuje zubní pasta podobné čistící látky, jako přípravek na čištění litých kol. Pokud nemá motorista jinou kosmetiku, pak lze asi způsob se zubní pastou doporučit, nicméně i tak jde o docela pracný proces. Komerčně prodávané čističe, kterými disponují autoservisy a myčky, fungují rychleji, lépe, efektivněji. Tam stačí čistič nastříkat, počkat pár minut a pak disk opláchnout.

Když není nic po ruce, je zubní pasta v pořádku

Pro větší účinnost splachování podpořit stěrem buď houbou, nebo raději měkkým kartáčem. Přípravek se dostane do všech škvír, nečistoty rozpustí a disk perfektně vyčistí. Musí být ale zajištěn záchyt špinavé vody, tohle nelze dělat jen tak na parkovišti, jde o vcelku agresivní chemii. Jak ale bylo řečeno, pokud nemá řidič nic lepšího, tak pasta jako alternativa asi postačí.

Jak čistíte disky vy?

Zdroj: Smart Fox
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články