Zvažujete koupi auta a nevíte, jestli bude lepší benzín, nafta, nebo LPG? Vše má své pro a proti

Naftový, benzínový, nebo LPG automobil. Řidiči mají na výběr, ale pro každého se hodí něco jiného. Ovlivňuje to celá řada faktorů.

i Zdroj fotografie: PxHere
                   

Odpověď na otázku, zda je lepší si koupit naftový, benzínový, nebo LPG vůz, není vůbec snadná. Většina řidičů se rozhoduje například podle výkonu, objemu motoru, nebo třeba spotřeby. Ta je stále více řešena kvůli rostoucí ceně pohonných hmot. Každopádně všechny zmiňované varianty vozidel mají své výhody i nevýhody, je třeba se jen rozhodnout, jakým stylem a za jakým účelem budete automobil používat, a podle toho si vybrat jednu z možností.

Benzínové automobily

Automobily s benzínovým motorem jsou nejčastější volbou řidičů. Jsou oblíbené zejména pro relativně tichý chod a v porovnání s ostatními i dobrou akcelerací. Jsou vhodné i na krátké vzdálenosti a proti dieselovým motorům mají menší náklady na opravu. Na druhou stranu mají obecně o něco málo vyšší spotřebu, než naftové. V kombinaci s faktem, že benzín je ve většině případů dražší, než nafta, může být rozdíl při tankování většího množství paliva rozeznatelný.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vozidla na LPG

Automobily s pohonem na LPG jsou stále často vybíranou variantou u řady řidičů. Láká je především levný provoz. Cena za litr LPG je přibližně poloviční, než u benzínu nebo nafty. Často se hovoří o tom, že je vůz s LPG nebezpečný, což není pravda. Podléhá řadě kontrol a má náročnější požadavky, než ostatní. Při nehodě nemůže nádrž s plynem vybouchnout, jak někteří tvrdí. Je na ní umístěný přetlakový ventil, který plyn upustí a on shoří, ale nevybouchne.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě toho má však řadu nevýhod. Jednou je například to, že v některých městech s tímto vozem nemůžete vůbec zaparkovat v podzemních garážích. Dalším mínusem je, že plynová instalace u automobilu vyžaduje kromě počáteční investice na montáž také dražší a častější prohlídky, než ostatní varianty. LPG nádrž má životnost pouze 10 let, poté ji musíte vyměnit, což jsou náklady navíc a další mínus tohoto řešení. U LPG instalace musí řidič počítat s tím, že dojde k malému poklesu výkonu (přibližně o 5%).

Naftový motor

Dieselové motory jsou známé svou spolehlivostí, odolností a v porovnání s benzínem také nízkou spotřebou. Jsou vhodná především jako užitková vozidla na delší vzdálenosti, kde se vyplatí z hlediska spotřeby nejvíc. Starší naftové automobily se vyznačují hlasitějším chodem a kvůli jejich emisím mají zakázán vjezd do některých evropských měst. Řada řidičů si je kupuje hlavně proto, že jsou nejlepší volbou pro delší trasy. Pokud budete jezdit například každý den do práce jenom pár kilometrů, není diesel nejlepší variantou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Opravy těchto automobilů jsou v porovnání s ostatními nákladnější a komplikovanější, na druhou stranu při správné údržbě by měly vydržet více kilometrů, než benzínové. Tyto motory jsou navíc stavěné tak, aby vydržely větší zatížení. Jsou dobrou volbou v případě, že často jezdíte s plným kufrem, nebo v plně obsazeném voze.

Zdroj: CarMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články