150 km/h na dálnicích je znovu ve hře, chce ji nová vláda. Dopravní experti se k tomu ale ostře postavili

Zvýšit rychlostní limit na 150 kilometrů v hodině by se mohl na vybraných úsecích českých dálnic. Ministerstvo o tom uvažuje na moderních dálnicích a když bude dobré počasí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtvrtstoletí se na českých dálnicích má jezdit maximální rychlostí 130 kilometrů v hodině. Omezení tohoto rychlostního limitu platí od roku 1997, kdy se zvýšil z tehdejších 110 km/h. Opakovaně se o zvýšení limitu pokoušeli politici, ale marně. Nejblíže k tomu bylo v roce 2015, kdy zvýšení rychlosti i přes odpor ministerstva prosadili do změny silničního zákona poslanci. Novela ale narazila v senátu a vetovat se ji chystal i prezident Miloš Zeman. Teď je plán znovu ve hře a dokonce se k tomu upsala nová vláda.

Na několika úsecích to jde povolit

Na vybraných úsecích dálnic slibuje nová pětikoaliční vláda zvýšit maximální povolenou rychlost na 150 kilometrů v hodině. „Na nových úsecích dálnic vybavených moderní telematikou bude možné zvýšit povolenou rychlost až na 150 km/h za podmínek dobré viditelnosti a provozu,“ uvádí kabinet v programovém prohlášení. Podle ministra dopravy Martina Kupky zvýšit rychlostní limit o dvacet kilometrů v hodině by prý šlo na několika místech českých dálnic.

iZdroj fotografie: ODS

Vyhovovat by mohly úseky dálnic, kde jsou tři pruhy v jednom směru. „Kloním se k tomu, aby za přesně určených podmínek v úsecích s moderní telematikou a v okamžiku, kdy tomu bude odpovídat provoz a povětrnostní podmínky, mohly proměnné dopravní značky zvýšit limit až na 150 km/h,“ prohlásil ministr. Podobně jako v Německu by se naopak mohl limit snižovat, když to vyžaduje aktuální situace v dopravě. „To je prokazatelně způsob, jak reálně přispět k bezpečnějšímu pohybu po silniční síti,“ dodal.

Zvýšení limitu je rizikové

Dopravní experti ale nadšení nejsou. Zvýšení rychlostního limitu na 150 kilometrů v hodině považují za rizikové. ​„Nedává to smysl z bezpečnostních důvodů. Například na Slovensku zkoušeli takový experiment, zjistilo se, že na jednom kilometru ušetříte dvě sekundy,“ uvedl Igor Sirota z Ústředního automotoklubu České republiky. „Česká dálniční síť v současné době není stavěná na to, aby se po ní mohlo bezpečně jezdit rychlostí 150 km/h,“ uvedl dříve exministr dopravy Dan Ťok s tím, že nechce, aby řidiči na sinicích závodili.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Při 150tce bude podle odborníků problém i v nedodržování bezpečné vzdálenosti. „Ta u nás není přesně definovaná. Podle nás, soudních znalců, je při 130 kilometrů v hodině minimálně 36 metrů, při 150 to bude 42 metrů. Nebude-li uzákoněno, že je tuto bezpečnou vzdálenost dodržovat na všech silnicích, tak jako je tomu ve všech zemích EU, tak je to problém,“ řekl soudní znalec v oboru dopravy Aleš Vémola s tím, že kromě ušetření pár minut zvýšení rychlostního limitu nic nepřinese a bude kontraproduktivní vzhledem k bezpečnosti provozu.

Zdroj: TN.cz, MDČR, Programové prohlášení Vlády ČR, iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Novčák

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rumunsko zoufale potřebuje modernizovat tankové vojsko: zájem by mohlo mít o starší Západní stroje, zvládly by i mnohatisícovou armádu
Události247.cz
Události247.cz
Teorie o tom, že Putin není Putin, nabírá na síle. Video o dvojnících se šíří Ruskem
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Japonští inženýři vypustí do Tichého oceánu radioaktivní vodu. Z Fukušimy jí vyteče 1,3 milionu tun
adbz.cz
adbz.cz
Slavnostní křišťálové nádobí po babičce do myčky nesmí. Lesk mu navrátí obyčejný ocet a citronová šťáva