Konflikt vyvolal rychlé zvýšení ceny paliva, teď je klid zbraní. Takže jak dlouho budeme čekat, než cena klesne zase nazpátek?
Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.
Když ne z hodiny na hodinu, tak ze dne na den. Situace se mění a vývoj jede dál. Myslím tím politickou situaci na Blízkém východě. Izrael vtrhl do Íránu, co bylo dál, asi víte. Ceny pohonných hmot vyskočily. A to ještě ve chvíli, kdy pumpaři měli v zásobnících benzín a naftu již dávno zaplacené, u kterých nebyl důvod zdražovat. Začalo se mluvit o tom, jak cena paliva poletí strmě nahoru. To se také stalo. Od okamžiku, kdy se napětí mezi Izraelem a Íránem vyhrotilo a ceny ropy na světových trzích vystřelily vzhůru, se situace na českých čerpacích stanicích stala tématem číslo jedna pro každého řidiče.
Napětí na Blízkém východě, druhý den drahý benzín v ČR?
Pamatuji si, jak jsem ještě před pár týdny tankoval s relativním klidem, ale teď je to jako jízda na horské dráze, kde každé ráno s obavami sleduji aktuální ceníky. A musím říct, že to, co se děje, je pro peněženky nás všech opravdu nepříjemné. Když se podíváme na vývoj cen pohonných hmot v České republice od vypuknutí konfliktu, je to jako sledovat graf, který nezná nic jiného než strmý vzestup. Ještě před eskalací napětí se průměrná cena benzínu i nafty pohybovala v přijatelných mezích. Dokonce jsme se mohli radovat, že nafta stojí pod třicet korun.
U TankOno jsem diesel tankoval za 29,90 Kč, jestli se nepletu. Jenže pak přišly zprávy z Blízkého východu a s nimi i okamžitá reakce trhů. Ropa Brent, která je pro nás klíčová, se během několika dní vyšplhala z úrovně kolem 85 dolarů za barel až k hranici 90 dolarů, a dokonce ji na chvíli i překonala. A to se samozřejmě okamžitě projevilo i u nás. Co se týče prognóz, ty nejsou příliš optimistické. Analytici se shodují, že pokud se situace na Blízkém východě neuklidní, ceny ropy budou dál růst a s nimi i ceny pohonných hmot.
Cena 45 Kč za jeden litr je součást pesimistického scénáře
Někteří dokonce hovoří o tom, že bychom se mohli dostat až k hranici 45 Kč za litr, což by byl pro mnoho domácností a firem už opravdu velký problém. A to nemluvím o tom, že je tady letní sezóna, kdy poptávka po palivu tradičně roste, což může ceny ještě víc tlačit nahoru. Jeden můj kamarád říká, že nejhorší je smrt z vyděšení. Než se všichni posadili globálně na zadek, Izrael s Íránem uzavřeli příměří. Jinak řečeno, je tady konec války. Napětí asi nikdy nezmizí, ale ten, kdo říkal, že se konflikt potáhne dlouho, se pletl.
Takže není důvod, aby ceny pohonných hmot v závislosti na ceně ropy zůstávaly nahoře. Osobně mě situace frustruje. To, jak se něco šustne na východ od Turecka, a čeští pumpaři skáčou šipku po ovládacím panelu cenového totemu a ženou ceny nahoru. Auto je pro mě nástroj, bez kterého se v dnešní době neobejdu. Potřebuji ho do práce, na nákupy, na výlety s rodinou. A když vidím, jak se ceny paliva šplhají vzhůru, je to, jako by mi někdo sahal do kapsy. Je to připomínka toho, jak moc jsme závislí na globálních událostech a jak rychle se mohou věci změnit.
Na „východní frontě“ klid, tak by měly ceny paliva klesnout
A i když se snažím jezdit úsporně, plánovat trasy a vyhýbat se zbytečným jízdám, je to jen kapka v moři. Jenže jedna věc je skutečná globální krize a druhá je nenasytnost českých prodejců. Realita? Znovu se opřu o ceny TankOno. Aktuálně stojí litr Naturalu 95 32,50 Kč a cena nafty je 30,90 Kč za litr. Tedy o korunu výš, než když jsem tankoval naposledy. Tedy „jenom“ korunu. Za mne v rámci možností v pořádku.
To, co ale vidím na čerpacích stanicích v Praze nebo na dálnici, to je hyenismus, vypočítavost. Odsuzuji to. Závěrem bych řekl, že mne mrzí, že situace s cenami pohonných hmot v Česku je v posledních dnech napjatá. Zbytečně. Od eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem jsme svědky neustálého zdražování, které se projevuje na každé čerpací stanici. Příměří je vyhlášeno, tak rychle s cenami zase dolů. Na co se ještě čeká?