Absolutně jednoduchá křižovatka, ta nejjednodušší. Řidiči v testu z autoškoly přesto netuší

Absolutně nejjednodušší a nejzákladnější křižovatka je pro mnohé motoristy značnou komplikací. Díky značení s přikázaným směrem jízdy řidiči chybují.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Existují velmi složité křižovatky, kombinace různých tvarů s mnoha rameny. U těch lze předpokládat, že někteří řidiči nechápou logiku křížení a dělají chyby. Praxe však ukazuje, že motoristé nezvládají ani velmi jednoduché křižovatky, nezáleží na jejich komplikovanosti. Není asi jednodušší křižovatka – být tam o jednu ulici méně, není to křižovatka, ale prostá silnice. Přesto jde ale o poměrně složitou věc, zejména pokud je na místě pouze částečné dopravní značení.

Absolutně jednoduchý tvar, ten nejjednodušší

V testech z autoškol může být taková situace doplněna otázkou, jak se na takovém místě řidič má zachovat. Na výběr bývají tři odpovědi, třeba že může odbočit vpravo a má přednost před vozidly přijíždějícími zleva. Nebo že může odbočit vlevo a má přednost před vozidly přijíždějícími zprava. Obě tato tvrzení jsou samozřejmě špatně. Správné je to, že řidič v daném místě může odbočit vlevo, přičemž musí dát přednost vozidlům přijíždějícím zprava. Že to je samozřejmé? Ne pro každého.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Řidiči velmi často zaměňují přikázaný směr jízdy s hlavní silnicí,“ říká odborník na bezpečnou a sportovní jízdu a pořadatel amatérských závodů AmaterCup pan Petr Menzl. „Jde samozřejmě o zcela odlišné věci.“ Podle experta se stává, že řidič, který vidí bílou šipku na modrém podkladě, chápe toto jako symbol hlavní silnice. „Směr, který je přikázaný k jízdě, nekoresponduje s hlavní či vedlejší silnicí,“ doplňuje odborník, „zejména pokud další značení chybí, pak platí přednost zprava.“ 

Přednost v jízdě nezáleží na velikosti či tvaru křižovatky

Co říká legislativa? Zákon o provozu na pozemních komunikacích, § 22 Jízda křižovatkou v prvním odstavci definuje, že „řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou Dej přednost v jízdě! nebo Stůj, dej přednost v jízdě! musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní…“ A v dalším bodě řeší absenci značení hlavní a vedlejší silnice tak, že „nevyplývá-li přednost v jízdě z ustanovení odstavce 1, musí dát řidič přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím zprava…“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduše řečeno, když není křižovatka opatřena dopravními značkami, má přednost ten, kdo přijíždí zprava. „Tvar křižovatky nijak nesouvisí s tím, kdo má přednost v jízdě,“ doplňuje odborník, „stejně jako na přednost v jízdě nemá vliv velikost či šířka komunikace.“ Vliv na přednost v jízdě tedy nemá ani přikázaný směr jízdy. Ten pouze určuje, kam nesmí, respektive musí motorista jet, ale ne zda má, či nemá právo přednostní jízdy. Na toto je třeba dávat, zejména u začátečníků, velký pozor.

Vy tuto křižovatku zvládáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články