Video: Agresivní řidič ve Škodovce vybržďoval kamion. Co s ním kamioňák udělal, by nikdo nechtěl zažít

Vybržďování na dálnici je trestný čin, který si nezaslouží slitování. A pokud se týká kamionu, pak je obzvláště zavrženíhodný. Ovšem kamioňáci vědí, jak na takové desperáty.

i Zdroj: S vědomím Bandyta na kamerka
                   

Na silnicích se bohužel setkáváme s řidiči, kteří dávají najevo ostatním účastníkům provozu svoji dominanci. Myslí si, že jim silnice patří a že na ní mají jakási výsadní práva. A to mnohdy jen proto, že vlastní nebo v daný moment řídí silný a drahý vůz. Nicméně nejde jen o dané auto. Z psychologického hlediska se za agresivitou řidičů skrývá jejich frustrace spolu s přehnanými výhradami vůči ostatním aktérům na dané komunikaci. 

Tito agresivní řidiči se chovají zvláště na dálnicích nebezpečně tím, že dělají s vozem neočekávané a vysloveně riskantní manévry. A přitom vůbec neberou v potaz, že na jejich „útok“ nemusí být schopny jejich oběti zareagovat včas. A i když bude jejich reakce dostatečně promptní, nemusí být vůz oběti agrese schopen dostatečně rychle realizovat patřičný úkon, který na něm řidič požaduje. Nezapomínejme na to, že například brzdná dráha především velkých a těžkých vozidel není z nejkratších. A bude ještě delší, pokud bude vozidlo brzdit na mokrém, či dokonce zledovatělém povrchu.

Rozčiluje vás pomalý vůz před vámi? Naprosto zbytečně

Agresoři nevědomky ohrožují zdraví, a dokonce životy ostatních řidičů a posádek jejich vozů. A to čistě na základě vlastní arogance a netolerance. Napadlo vás někdy, že vozidlo před vámi nejede pomalu proto, aby záměrně zdržovalo ostatní účastníky provozu? Ale že může mít třeba jen nějaký technický problém, který řidiči nedovoluje jet s vozem rychleji? Nebo že ve voze sedí pasažér, jemuž se z rychlé jízdy dělá nevolno, a tak byl šofér nucen v jeho zájmu snížit rychlost auta? Anebo že vozu dochází na dálnici palivo a jeho řidič jede pomaleji, aby byl s vozem schopen vůbec dojet k čerpací stanici?

iZdroj fotografie: Policie ČR

Bohužel přesně takové momenty dokáží agresory za volantem často vyprovokovat k nečekaným kouskům, na které pak musí ostatní řidiči reagovat. A právě ti jsou v takových situacích pod psychickým tlakem, jenž adekvátní rychlé a přesné reakci zrovna nepomáhá. Zatímco někteří desperáti své cíle „pouze“ vyblikávají dálkovými světly nebo jedou těsně za nimi, případně nervózně střídavě vjíždějí ke svodidlům, aby důrazně upozornili na to, že je vůz před nimi zdržuje, jiní piráti silnic přikračují k mnohem nebezpečnějším akcím. Mezi ty nejnebezpečnější manévry spadá tzv. vybržďování.

Co je vybržďování a jaké hrozí tresty

Vybržování je praktika, kterou někteří řidiči vysloveně trestají jiného řidiče za to, že se jim něčím momentálně znelíbil. Typicky vypadá vybržďování tak, že agresor zvolený vůz předjede a prudce před ním brzdí, nebo dokonce zastaví. Z médií jsou vám patrně známé případy, kdy takové jednání skončilo nehodou a zraněním posádky atakovaného vozidla.

Vzpomínám si na kauzu, kdy dodávka s několika lidmi skončila mimo vozovku, protože šofér z obavy před nárazem do vozu desperáta raději vyjel zcela mimo vozovku. Následně došlo k několika vážným úrazům posádky. Za vybržďování padlo historicky v naší zemi již několik trestů. A to od podmínečného odnětí svobody a dlouhého zákazu řízení až po šestileté odnětí svobody. Ale ani tyto kauzy evidentně nebyly pro agresivní řidiče dostatečně vztyčeným ukazováčkem na to, aby se další a další vybržďování především na dálnicích nedělo zas a znovu.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Nenechte se vyprovokovat, není to souboj

Pro mě jako pro slušného řidiče, jenž dbá na bezpečnost jízdy, je přitom takové jednání v zásadě zcela nepochopitelné. A myslím si, že by prokázané vybržďování mělo být legislativně postihováno ještě daleko přísněji. Každopádně doporučuji všem řidičům, kteří se ocitnou v jakémkoli ohrožení ze strany psychicky nevyrovnaného člověka za volantem, aby vzali rozum do hrsti. Jak? Jednoduše se nenechte vyprovokovat. Nechte dotyčného, ať vás předjede, a dále na jeho jednání nereagujte. Raději mu uhněte z cesty a zpomalte, než abyste se pokusili na jeho provokace jakkoli reagovat.

Vítězství spatřujte v bezpečně zakončené cestě autem a ne v tom, že budete projevovat rivalitu. A tedy hrát hru agresora. To, že na vás někdo psychicky tlačí, je jeho problém, ne váš. Vaším úkolem je dodržovat pravidla silničního provozu a dělat vše proto, abyste žádným způsobem neohrozili sebe a pasažéry, které ve voze vezete.

Pirátem nemusí být řidič „žihadla“

V očích českých řidičů patří mezi vybržďovače nejčastěji majitelé prémiových značek aut, jako jsou BMW, Mercedes nebo třeba Audi. A přitom agresivita řidičů s žádnou konkrétní luxusní značkou nebo s vozem s výrazně silnou motorizací vůbec nesouvisí. Často se jedná dokonce o řekněme mnohem lidovější automobily. Stejně jako v našem případě, kdy se na videu, které koluje po sociálních sítích, stává aktérem vybržďování Škodovka.   

iZdroj: S vědomím Bandyta z kamerka

Právě řidič Škodovky se na videu předvedl jako typický pirát silnic. Tento vybržďovač ohrozil jak předjetý Ford Focus, před kterým prudce šlápl de facto bezdůvodně na brzdy, ale také hned za ním jedoucí kamion. Z videa je evidentní, že kamion by nezvládl zastavit na tak krátké vzdálenosti, a proto byl jeho řidič nucený přejet do vedlejšího pruhu, aby zabránil srážce s vybržděným Focusem.

Tak to ne, chlapečku…

Přiznám se, že při sledování videa, a především momentu, kdy málem došlo k nehodě, mě doslova zamrazilo. Sám jsem se již jednou v podobné situaci ocitl a nebylo to vůbec nic příjemného. I mně se tenkrát podařilo vyváznout bez újmy, ale od té doby jsem o to více opatrný, když mě někdo na těsno předjede.

Na druhou stranu mě ovšem, přiznám se, potěšilo, že kamioňák našel řešení a nenechal piráta ve Škodovce jen tak ujet. Prostě pomocí vysílačky avizoval kolegu v kamionu před sebou, aby mu pomohl agresivního jedince zastavit. To se nejen podařilo, ale navíc měl záznam z nebezpečného manévru natočený na kameře. Na konci videa slyšíme nadávky a dohadování aktérů, až se ve finále oba kamiony a patrně i pirát opět rozjíždí a jedou dál.

iZdroj: S vědomím Bandyta na kamerka

Ostrá výtka dokáže s psychikou divy

Možná vás napadá, že počin piráta v zásadě zůstal bez trestu. Ale já si to nemyslím. Věřím, že jeho pokárání, efekt dvou kamionů kolem a jeho řidičů na psychiku agresora zapůsobil. A tím pádem snad dostal alespoň dočasně rozum a přestal ohrožovat další řidiče na dané komunikaci. Takový výchovný „pohlavek“ někdy dokáže divy. Ale samozřejmě by v ideálním případě nemělo zůstat pouze u něj.

Vybržďování osobního auta je samozřejmě nebezpečné, ale vybržďování kamionu, tak to je doslova šílenost, totální hazard. Kamion je těžký kolos, který váží v naloženém stavu desítky tun. Celá souprava se může při prudkém brzdění vzpříčit na silnici, nebo se dokonce převrátit. A takovéto nehody mnohdy způsobí těžké řetězové nehody a mnohahodinový kolaps dané dálnice. Šílený řidič škodovky by si tak rozhodně zasloužil přísný trest.

Hlavně buďte opatrní

Při svých jízdách autem buďte opatrní, ohleduplní a myslete především na bezpečnost. Vaši, vašich spolucestujících i ostatních řidičů a jejich posádek kolem vás. A jak už jsem zmínil. Nenechte se žádným desperátem vyprovokovat. Ať si jede, vy zůstaňte v klidu. Jeho agresivní nátura není váš problém.      

Jaká je vaše zkušenost se silničními piráty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Louthan

Zkušený automobilový novinář, který seděl za volantem více než 500 různých aut, přináší svůj bohatý repertoár zkušeností do nového pořadu AutoŽivě. Můžete ho sledovat na české službě Stream i YouTube.

Zobrazit další články