Agresivní řidič vyškolí motorkáře: Dá mu co proto, za nedání přednosti v jízdě ho zkropí kapalinou do ostřikovačů

Jedno rčení říká, že gentleman se nemstí, ale trestá. Řidič na videu tedy potrestal motorkáře za to, že mu nedal přednost.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Agresivní Řidič
                   

Aktuální kompilace záběrů z kamery youtubera, který si říká Agresivní Řidič, má mnohem hlubší podtext než jenom laciné sledování série přestupků. S tím, co řidič předvádí, se dá hravě nesouhlasit, dokonce to lze poměrně rychle, a právem, odsoudit. Policie by bez okolků okamžitě uložila nejednu pokutu. Je tu ovšem jedno velké ale.

Slušní řidiči nejezdí v levém pruhu, zaslouží pokutu

Odhadem sedmdesát procent videa je o tom, že řidič podjíždí auta zprava, nebo jede dlouhodobě v pravém pruhu na dálnici, zatímco v prostředním a levém jsou auta. A to je právě ono, je to podobné jako pseudotolerance ohledně rasy či náboženství. Všichni se o tom bojí mluvit. Ale faktem je, že řidiči neumí jezdit po dálnici a permanentně se drží vlevo. A pravý pruh zůstává volný. Malá odbočka od tématu, ale na dálnici zůstaneme.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hned v úvodu videa je člověk, který jde po dálnici pěšky. Zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb. oddíl Provoz na dálnici, paragraf 35 říká, že „na dálnici je dovolen jen provoz motorových vozidel a jízdních souprav, jejichž nejvyšší dovolená rychlost není nižší než 80 km/h, a dále že „mimo obslužná zařízení dálnice je ostatním účastníkům provozu na pozemních komunikacích zakázán vstup na dálnici, chůze a jízda po dálnici.“ Co to znamená?

Na dálnici mohou jen ti, co zvládnou 80 km/h

To, že na dálnici nemá vůbec co dělat, neřeší. Jinak řečeno, kromě aut a motorek, které jedou přinejmenším osmdesátkou, tak nemá nikdo co dělat. Jedinou správnou věcí je, že jde muž v protisměru, asi si toto pravidlo pro pohyb chodců pamatuje. Pohyb na silnici, ne dálnici. Takže odpověď na otázku, zda může na dálnici chodec nebo cyklista, zni rezolutně, že ne.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Stejně rezolutně by mělo zaznít, že řidič, pokud nepředjíždí, by měl jet v pravém pruhu. Ne v prostředním, ne v levém, ale to je jako házet hrách na zeď. Takže aniž bychom obhajovali jednání řidiče na videu, vlastně ho chápeme. Ta beznaděj je strašná. Když člověk potkává jednoho ignoranta za druhým a podle zákona mu nezbývá nic jiného, než za ním otrocky jet a brečet nad volným pravým pruhem.

Pravidlo dát přednost platí i pro motorkáře

V čase 5:52 jede autor videa do levotočivé zatáčky, zprava se blíží motocykl. Měl by dát autu přednost, ale neudělá to a vjede autu do dráhy. Řidič nadává, mimochodem jako mnohokrát v záznamu, a slibuje pomstu. A tu také, za velmi krátkou dobu, vykoná. Dojede motorkáře, předjede ho a pustí ostřikovače skel. Kdo jel někdy na motorce a zažil to, ví, jak moc je to nepříjemné, přilba nemá stěrače.

Kontroverzní chování Agresivního řidiče je těžké komentovat bez určitých rozpaků. Je zjevné, že poukazuje na chyby ostatních řidičů, ovšem způsobem, který nelze jednoznačně schvalovat. Při sledování videa motorista, který má něco najeto a má cit pro řízení, soucítí s Agresivním řidičem.  Chápe ho v některých situacích, jiné, riskantní manévry a přílišné sebevědomí však ubírají autorovy na vážnosti. 

Co říkáte na záběry z pohledu řidiče s kamerou, vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: ruský dron Lancet umí „uzemnit“ americkou 155mm samohybnou houfnici M109 jediným zásahem
Události247.cz
Události247.cz
Podvodníci mají novou fintu, jak okrádají začínající živnostníky. Založili web, který se tváří jako oficiální stránka státu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství
adbz.cz
adbz.cz
Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru