Vyšla aplikace, přes kterou se dá nahlásit špatně zaparkované auto a dostat 216 Kč jako podíl z udělené pokuty

Odporný pokus maskovaný rádoby ušlechtilým záměrem. Tohle se nesmí rozšířit, lidi se k sobě musí chovat slušně.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Udávání máme jako Češi v krvi, bohužel. Stačí se podívat zpět na druhou světovou válku, na hrdiny operace Antropoid. A na kontrast jejich kolegy, který je nakonec zradil, udavače Čurdy. To, o čem se teď budeme bavit, naštěstí není českou záležitostí, jde o „skandinávské řešení“. Dá se ale předpokládat, že i u nás by si jistě své příznivce našlo. Systém stojí totiž na „ověřeném“ základě. Na jakém? Na udávání za peněžní odměnu.

Jak si přivydělat pár korun? Stačí udávat, hlásit a bonzovat

Ve švédském městě Uppsala nedaleko Stockholmu se prosazuje „inovativní“ přístup k řešení problému špatného parkování. Ono to zase tak inovativní není, jak už je asi všem jasné. Bez ohledu na sofistikovanost technologie jde jen a pouze o čisté udávání. Jen se to už nedělá šeptáním a anonymními dopisy, ale přes mobilní aplikaci. Ve své podstatě to je dost hnusné, odporné. Pokud to člověk nazve pravým jménem, tak jde o udávání za peněžní odměnu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího K.

Jidáš a jeho třicet stříbrných v digitální verzi. Aplikace Scout Park nabízí občanům možnost rychle a snadno nahlásit špatně zaparkovaná vozidla a získat za to finanční benefit. Jedním ze spolutvůrců aplikace je Erik Englund, který si dal za cíl vytvořit jednoduchý způsob, jak zlepšit situaci s parkováním a zároveň poskytnout lidem možnost si přivydělat. Aplikace funguje na principu „vyfotit a získat odměnu“.

Dostali jste pokutu za parkování? Nemusíte za ni platit

Stačí vyfotit špatně zaparkované vozidlo, odeslat fotku prostřednictvím aplikace a v případě, že je vystavena pokuta za porušení pravidel parkování, obdrží bonzák odměnu ve výši 100 švédských korun. To je v přepočtu přibližně 216 Kč. Dost na to, aby soused udal souseda, kolega kolegu, bratr bratra. Aplikaci mohou využívat osoby starší 16 let s švédským číslem sociálního pojištění. Každé nahlášení je kontrolováno pracovníkem obsluhy a odměna je vyplácena za každou úspěšně vystavenou pokutu. Výborně. Myšleno samozřejmě s maximální dávkou sarkasmu.

Za „ušlechtilým“ cílem je jen snaha firmy vydělat peníze

Peněžní odměna je financována provozovatelem soukromých parkovacích ploch Parkia, který na pokutách vydělává. Tímto způsobem získávají prospěch jak ohlašovatelé, tak i tvůrce aplikace. Aplikace Scout Park, která je k dispozici od září 2023, se stala populární díky své jednoduchosti a finančním pobídkám pro občany. Jak jinak, za mne je tohle skutečně odsouzeníhodné. Učme mladší, že vydělat peníze se dá udáváním. Tohle ne!

iZdroj fotografie: Se souhlasem Karla D.

I když se nevztahuje na městská parkoviště, kde existují jiné systémy pro hlášení špatného parkování, představuje atraktivní možnost pro lidi, kteří chtějí přispět k řešení tohoto problému a zároveň si přivydělat. Znovu, Jidáši? Na popularitě aplikaci Scout Park přispěla i reportáž veřejnoprávní stanice SVT, jež přinesla povědomí o této inovativní možnosti řešení problému špatného parkování. Zájem o aplikaci projevují i soukromí a obecní provozovatelé parkovišť z dalších obcí. To naznačuje potenciál aplikace přinést užitek i mimo město Uppsala. Dá se říct, že se Uppsala upsala ďáblu.

Má tohle fungovat i u nás?

Zdroj: ePark
Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články