Asistenční systém Tesly v čínském testu neuspěl

                   

Americká automobilka Tesla se ráda chlubí tím, jak jsou její vozy technologicky na výši. Úspěch firmy excentrického vizionáře v mnohém připomíná cestu na výslunní firmy Apple pod taktovkou jiného slavného excentrika, Steva Jobse. Obě firmy mají celou řadu skalních fanoušků, kteří na jejich produkty nedají dopustit. Obě také zažily strmý růst ceny akcií. V případě Tesly téměř desetinásobný v průběhu jediného roku. Video z testu v Číně však naznačuje, že nadšení z technologické převahy Tesly může být přehnané.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Chyba asistenčního systému

Právě asistenční systém patří k vychytávkám, kterými se Tesla ráda chlubí. Měl by být schopen sám zaparkovat, ale také reagovat na překážky a nebezpečí na silnici v případě, že řidičova reakce je příliš pomalá, nebo když si šofér překážky nevšimne. Typickým případem zásahu asistenčního systému je zabrzdění auta před chodcem, který vběhne do vozovky. Právě takovou situaci se Číňané pokusili napodobit, asistenční systém Tesly Model 3 ovšem selhal a vůz figurínu bez přibrzdění srazil.

Jak je na tom autopilot?

Tesla přitom u některých vozů za příplatek nabízí dokonce autonomní řídící systém, který řidiče vůbec nepotřebuje. Na systémech autonomních vozidel pracuje celá řada známých automobilek i technologických start-upů, o řešení z dílny Tesly se však mluví jako o jednom z nejpokročilejších vůbec. Nedávný incident tak na automobilku nevrhá dobré světlo.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Byl test opravdu regulérní?

Okamžitě po zveřejněni videa se na sociálních sítích začalo diskutovat, zda byl čínský test opravdu regulérní, a zda testovaná Tesla nepodstoupila nějaké úpravy software. V Číně totiž sídlí hned několik výrobců elektromobilů, kterým je Tesla coby lídr na trhu trnem v oku. A pokud jde o obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Čínou, ty jsou teď v důsledku několika nedávných kauz, například kolem výrobce mobilních telefonů Huawei, velmi chladné. Za selháním Tesly v testu tak nemusí být nutně chyba asistenčního systému.

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články