Auta a zločin: 6 nejslavnějších modelů, které si ve 20. století oblíbili gangsteři

                   

Automobil je dobrý sluha, ale může také pomáhat nepravostem. Vynález “vozu bez koní” proto zásadním způsobem ovlivnil dějiny zločinu, přičemž mnoho kriminálních přečinů by bez automobilu ani nebylo možné uskutečnit. Jaké modely vozů byly v minulosti nejčastěji spojovány se zločinem.

Ford Granada MK 2 (1977-1985)

První generace modelu Ford Granada byla představena v roce 1972 a nahradila model Zephyr, který se vyprofiloval jako auto pro lidi pracující v kanceláři a těšil se popularitě také mezi vysoce postavenými úředníky. Granada první generace si našla stejnou cílovou skupinu, ale s příchodem druhé generace se situace dramaticky změnila.

iZdroj fotografie: Pexels

Ukázalo se, že prostorné auto bylo velice atraktivní pro zločince. Notoricky známá je ozbrojená loupež z roku 1987, známá jako „Shooters Hill“. Lupiči se pokusili uprchnout s Fordem Granada z roku 1983, ale v tomto případě byli dopadeni.

Lincoln Continental (1970-1979)

Čtvrtá generace Continentalu byla oblíbená mezi nejvyššími státními představenými a vyšší třídou. V roce 1970 však Lincoln modernizoval předchozí generaci zvětšením délky, instalací kotoučových brzd a účinným (ale objemným) motorem V8 s obsahem 4 litry.

i Zdroj fotografie: Wikimedia

Pátá generace Continentalu se tak stala skutečným hitem mezi gangsteři. Za zmínku stojí mafián Carlo Gambino, který realizoval četné loupeže a násilnosti, přičemž jezdil černým Lincolnem Continental s registrační značkou „CG 1“.

Ford Model 40 (1934)

Nezařadit na tento seznam Ford Model 40 by bylo nespravedlivé. Během Velké hospodářské krize přepadali úspěšní ozbrojení bandité Bonnie a Clyde banky, obchody a čerpací stanice. 

i Zdroj fotografie: Unsplash

S kradeným Fordem Model 40 V8 projížděl párek lupičů Louisianou, když byli překvapeni policejní jednotkou, která zahájila palbu. Tím skončila zločinecká kariéra i život tohoto páru. Auto, které po přestřelce vypadalo jako cedník, bylo po dlouhých desetiletích zrenovováno. Nakonec byl tento Ford v roce 2017 vystaven v Nevadě.

Citroen Traction Avant (1934)

Ve 30. letech francouzská mafie, ve 40. letech gestapo v okupované Francii používaly černé vozy Citroen Traction Avant.

i Zdroj fotografie:Wikimedia

Právě s těmito vozy mafie vykrádala banky, protože auto mělo nezávislé zavěšení a hydraulické brzdy, které umožňovaly naložit velké množství kořisti a bez problému ujet policii. Ve své době to bylo pravděpodobně technicky nejvyspělejší auto na světě.

Jaguar Mark 2 (1959-1967)

Skutečné ztělesnění gangsterského vozu s kriminální minulostí. V 60. letech se auto stalo oblíbeným mezi lupiči kvůli kapacitě prostorného sedanu pro 5 osob. Motor měl 220 koní a zrychlení z nuly na stovku zvládl za 8 sekund, což umožnilo zločincům snadno unikat policii.

i Zdroj fotografie: Pixabay

Mimochodem, strážci zákona také občas hlídkovali v ulicích s těmito vozy. Toto auto je legendou britského podsvětí, ale má konkurenta.

Lotus Carlton (1990-1992)

V roce 1993 byl ve Velké Británii ve West Midlands ukraden supersport Lotus o výkonu 377 koní. V budoucnu stroj získá registrační značku 40RA. Carlton mezi roky 1993 a 1994 několik měsíců zásoboval tisk stále novými zprávami do rubriky “krimi”. 

i Zdroj fotografie: Pxhere

Toto auto bylo používáno k drobným loupežím v obchodech. Zlodějům se postupně podařilo nakrást zboží za velkou částku.

Policie si s lupiči nevěděla rady. Tehdejší televize uváděly, že jeden z policistů po několikátém zásahu pronesl mimo záznam: „Prostě jsme se nedokázali k autu přiblížit a je nepravděpodobné, že by se nám to někdy povedlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Hrnčíř

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Na opravu auta si lidé počkají: Servisy hlásí několikatýdenní čekací doby
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
adbz.cz
adbz.cz
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové