Cyklista schytal přímý zásah od řidiče. Kdo je ale viník? Pravda vyšla najevo až po zhlédnutí videa

Kdo je na vině? Video ukazuje děsivou nehodu auta a cyklisty a stanovit pachatele je velice složité.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOP CHAM
                   

Internet je plný různých videí, která zachycují dopravní nehody. Pokud jde jen o lacinou senzaci spojenou s lačností po cizím neštěstí, není to v pořádku. Slouží-li ovšem nahrávky jako prevence před takovým jednáním, má smysl se na ně dívat. Analyzovat je a vyvarovat se takového jednání, které by mohlo k podobnému incidentu vést. Obvykle jsou nahrávky hned jasné co do viníka i oběti. Ovšem je tady video, které tak jednoznačné není.

U nehody auta s cyklistou je obvykle jasné, kdo za to může

Nedávno zveřejněné znepokojivé video ze zmíněného ranku zachycuje hrůzostrašnou nehodu, při které byl sražen cyklista na přejezdu pro kola. Tato událost vyvolala kontroverzi mezi uživateli internetu, kteří se neshodují na tom, kdo je v této situaci vinen. Zdroj videa uvádí, že vinu za nehodu připisuje zraněnému cyklistovi. Avšak při bližším zkoumání je zřejmé, že situace je složitější a existují další aspekty, které na ni vrhají jiné světlo.

Na videu je zachycena žena na kole, která se přibližuje k přejezdu pro cyklisty. Tento přejezd je správně označen příslušnými značkami pro cyklisty i chodce. Je však důležité si uvědomit, že na přejezdu pro kola mají přednost cyklisté a chodci. Nicméně existují další místní pravidla, která je třeba zohlednit. Předpisy stanovují, že chodec nesmí vstupovat na vozovku nebo cyklistickou stezku před jedoucí vozidlo ani zpoza vozidla či jiné překážky, která omezuje viditelnost vozovky.

Vina je na obou stranách, chyboval jak řidič, tak cyklista

Taktéž přecházení vozovky či cyklostezky na místě s omezenou viditelností vozovky vyžaduje mimořádnou opatrnost ze strany pěších. Zákon o provozu na pozemních komunikacích platný v Polsku, odkud video je, mluví jasně. Řidič vozidla, který se blíží k přejezdu pro kola, musí dbát zvýšené opatrnosti a dát přednost cyklistovi, elektrickému koloběžkáři nebo jinému účastníku provozu na přejezdu. Tento předpis ukazuje, že i řidič vozidla byl ve svém jednání nedbalý. Obě strany nesou svou část viny.

Brutální agresivita na silnici. Rozzlobení cyklisté napadli a rozmlátili BMW X5

Po pečlivém zhodnocení situace je zřejmé, že obě strany se dopustily chyb. Řidič nedodržel pravidla, nezpomalil a srazil ženu na kole. Na druhou stranu žena na kole nebyla dostatečně opatrná. Bez ohledu na to, zda šlo o přejezd pro kola nebo přechod pro chodce, obě strany se chovaly nedbale. Je důležité si uvědomit, že prioritou by mělo být zdraví a život a že i přes platná pravidla je nutné jednat s mimořádnou opatrností.

Dalším problémem je umístění tohoto průchodu na extrémně nešťastném místě, které neumožňuje viditelnost ani cyklistovi, ani řidiči. Je možné, že ve výsledku by se ukázalo, že odpovědnost za tuto situaci nese celá řada faktorů. Ve svých komentářích se někteří uživatelé internetu domnívají, že nedostatek pozornosti, spěch a nedostatek zdravého rozumu a logického myšlení jsou často příčinou podobných nehod. Závěr je tedy asi nejednoznačný, vinu nese jak řidič, který nedbal na zvýšenou opatrnost, tak i cyklistka, která nebyla dostatečně ostražitá.

Kdo je podle vás viníkem?

Zdroj: Stop Cham
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Zobrazit další články