Zajímavá optická iluze: Renault Kadjar mění během několika sekund barvu z černé na bílou a zpět

Umí měnit automobily barvu mezi odstíny tam a zpět? Ano, ale pouze ve filmu, realita zatím toto neumožňuje.

i Zdroj fotografie: S vědomím Dresdener Auto AG Dresden
                   

Filmové triky jsou skvělá věc, dokážou totiž nabídnout divákovi vstup do světa, který reálně neexistuje. James Bond měl ve své filmografii auta, která uměla cokoli, včetně létání. Měnit barvu automobilu dokázala už Lada Niva, se kterou Návštěvníci cestovali zpět do minulosti osmdesátých let dvacátého století. Reálně vyrobit auto, které by měnilo barvu zcela plynule pomocí současné technologie, nelze. Nebo ano?

Jak se změna barvy tam a zpět řeší v techničáku? Nijak!

Měnit barvu během několika okamžiků umí i Renault Kadjar v běžné specifikaci. Nebo je to jinak? Na první pohled je vidět zaparkované černé auto, které má bílou část. Působí dojmem, že jde o fólii nebo inverzně lakované díly. Z jiného úhlu pohledu ovšem pozorovatel zjišťuje, že se poměr mezi bílou a černou barvou mění. Jako kdyby někdo přetahoval auto tam a zpět různobarevnou fólií.

iZdroj fotografie: S vědomím Dresdener Auto AG Dresden

Skutečně to vypadá, jako kdyby auto měnilo barvu. Ne stylem chameleona s pozvolným prolínáním barev na celém ploše, ale posunováním podle svislého předělu. Kouzlo? Trik? Zázrak? Je to jinak. Jde o iluzi, o optický klam, který vzniká umístěním zrcadel mezi dva předměty. Žádný kouzelnický fígl, ale ani technologická vychytávka, v tom nejsou. A rozhodně nejde o součást standardní výbavy automobilu.

Měnit barvu tam a zpět umí automobily jen ve filmu

V tomto případě se jedná o dva vozy Renault Kadjar, jeden je v bílé, a druhý v černé barvě. Oba automobily stojí vedle sebe, přesně ve vodorovných osách, rovnoběžně. A navíc také odpovídá vzájemná poloha předku a zadku. Mezi automobily je zrcadlo, které překrývá černý automobil a odráží bílý vůz.

Vypadá to, jako kdyby bylo auto schopné měnit barvu. Zda šlo o záměr nebo kouzlo nechtěného se neví, dá se ale uvažovat spíše o druhé variantě. Optický trik vznikl díky pečlivému zaparkování aut přesně vedle sebe, mezi sloupek se zrcadlem. Každopádně se jedná o zajímavou skutečnost, kterou může použít autosalon ke zvýšení prodejů a nastartování virálního marketingu.

Chtěli byste auto, co umí měnit barvy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články