Proč rostou ceny ojetin? Autobazary hlásí rekordní poptávky po autech, nabídek je však podstatně méně

V posledních měsících letošního roku podstatně narostl zájem o nové i ojeté vozy. Autobazary tak hlásí doslova rekordní poptávku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Blíží se konec koronavirových restrikcí a s ním také celá řada rozvolnění a úprav v již více než rok zavedeném systému. Z této skutečnosti také neodbytně vyplývá fakt, že lidé více nakupují a zájem o určité položky na trhu vzrostl. K nim patří také auta, a to jak nové vozy, tak zejména ojetiny. Automobilky i autobazary tak hlásí rekordní poptávku, nabídka však zlehka pokulhává.

S poptávkou roste také cena

Po novém vozu se po dlouhém lockdownu ohlíží spousta lidí. Ať už se však jedná o velké rodinné vozy, nebo menší auta postačující mladým párům, poptávka za poslední měsíce expandovala téměř neuvěřitelným tempem. Nabídka vozů je však oproti těmto číslům výrazně nižší, což se také podepsalo na postupně rostoucích cenách.

Ty se v celkovém průměru navýšily až o vcelku znatelných 15 %, na jednotlivých modelech se však výše procent liší. Například u Škody Rapid je toto zvýšení 9 %, Volkswagen Passat navýšil o 8,3 % a Volkswagen Golf o 6,7 %. Mimo rychle rostoucí poptávku se však na navyšování cen podepsalo také zdražování zánovních aut a nedostatek ojetých vozů či potřebných automobilových dílů na trhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

O jaké vozy je zájem?

Podle průběžných statistik se poptávka po nových vozech zvedla oproti minulému roku bezmála o devatenáct procent. Z toho je zhruba každým třetím prodaným automobilem vůz od značky Škoda. Po ní následují výrobci Volkswagen a Hyundai. Nejvyšší podíl koupených aut jsou vozy SUV a převládá zájem o benzínové motory místo těch dieselových. Tyto nároky se tak odráží také na poptávce o ojeté vozy, kterých se v prvním pololetí letošního roku prodalo o pětinu více než v tom minulém.

iZdroj fotografie: Mazda

Rizika při koupi ojetých vozů

Ačkoliv zájem o ojeté vozy rapidně vzrostl, je důležité si při výběru takového auta dávat pozor na několik zásadních věcí. Až 98 % autobazarů totiž v popisu auta neuvádí, zda bylo havarováno nebo v minulosti prodělalo zásadnější opravu. Upravuje se také počet najetých kilometrů. Pokud tedy vysloveně nejste automechanik nebo odborník na auta a jejich vady, je dobré se při koupi vozu s někým takovým poradit, případně jej mít jako doprovod.

Zdroj: ČT24

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články