Autolékárnička se změnila pro rok 2024: Zkontrolujte důkladně obsah a expiraci. Pouze kompletní složení vás zachrání od pokuty

Jedním z prvků povinné výbavy je autolékárnička. Ovšem pouze ta se schváleným, a především kompletním obsahem. V opačném případě si koledujete o nemalou pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nedílnou součástí povinné výbavy každého motorového vozidla bývá lékárnička. Spíš by se možná dalo říci, že lékarnička je cosi jako základ povinné výbavy, je jejím absolutně základním stavebním kamenem. Také je ovšem jedna z prvních, které policie s oblibou kontroluje. „Tak pane řidiči, ukažte nám lékárničku,” slyšel už zřejmě nejeden z vás. A lehce stísněné pocity, co v té lékárničce vlastně mám a jestli mi to „schválí”, zřejmě také. Pojďme se podívat na verzi pro nový rok 2024 společně.

Pro policejní kontrolu je lékárnička opravdu snadný cíl

Osobně se musím přiznat, že se mi přesně tohle stalo celkem nedávno. A v první chvíli mě napadlo, že vůbec nevím, jestli tam vzadu nějaká lékárnička vůbec je. A kde ji mám hledat. Já vím, je to ostuda. Trochu mne omlouvá, že jsem měl dlouhodobě půjčené auto a zajímalo mne především, jak jezdí, tohle jsem až tak neřešil. Co jsem ale už vůbec neřešil, bylo, co v té lékárničce vlastně najdu. A speciálně jaké budou datumy na všech těch „EXP”. A s hrůzou jsem čekal, že tam objevím něco jako 12/2002 apod.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Neb auto, v kterém jsem seděl, bylo ještě citelně starší. Naštěstí to dopadlo dobře, lékárnička byla nakonec zcela nová, ještě ve stahovací fólii, od pohledu netknutá. Dostal jsem pochvalu. A jakmile mne hlídka „propustila”, okamžitě jsem volal majiteli vozu s tím, že má u mne karton RedBullu a kytku pro jeho ženu. Protože jsem si byl celkem jist, že policisté si už na lékárničku brousili zuby, vidouce týpka ve starém autě. „Tam bude nějaká lékárničková relikvie,” úplně je slyším. Naštěstí nebyla.

Trojcípý šátek ani roušku už vozit nemusíte

Jak je to tedy nyní? Jaké jsou předepsané předměty v autolékárničce pro rok 2024 a jaká je doba její platnosti?Současné složení autolékárničky je stanoveno vyhláškou č. 206/2018 Sb., která se zabývá technickou způsobilostí a provozními podmínkami vozidel na pozemních komunikacích. Tato vyhláška se dále odkazuje na vyhlášku č. 235/2017 Sb. a specifikuje požadavky na obsah autolékárničky podle kategorie vozidla. Tolik zákonné normy.

iZdroj fotografie: Amesa

Požadavky na obsah autolékárničky pro osobní automobily, nákladní automobily a dodávky (kategorie I.) byly postupně zmírněny. Například od roku 2018 už není nutné, aby autolékárnička obsahovala roušku, trojcípý šátek nebo náplast s polštářkem. A dokonce i po vypršení platnosti, tedy expiraci, je autolékárnička stále šikovnou výbavou pro všechny případy. Musíte v ní však mít vše podle současných požadavků.

Expirace se velmi zmírnila, důležité jsou povinné věci v neporušeném obalu

Jak již bylo zmíněno, lékárnička bývá jednou z nejčastěji kontrolovaných prvků při namátkové silniční kontrole. Pokud neobsahuje vše potřebné, může si řidič „vykoledovat“ pokutu až 2 000 Kč. Tedy citelně víc, než stojí zcela nová, v luxusním obalu na první pumpě. Vyplatí se to? Bezesporu. Pro lepší přehlednost tedy uvádíme, že autolékárnička by měla obsahovat tyto položky:

Povinný obsah autolékarničky pro rok 2024

  • 3 kusy hotového obvazu s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
  • 3 kusy hotového obvazu s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800g/m2)
  • 1 náplast hladká cívka (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm)
  • 1 škrticí pryžové obinadlo (60 x 1 250 mm)
  • 1 chirurgické pryžové (latexové) rukavice v obalu
  • Nůžky zahnuté (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty (délka nejméně 14 cm)
  • Izotermickou fólii (min. rozměr 200 x 140 cm)

Zatímco dříve bylo nutné kontrolovat platnost autolékárničky, v současnosti už se tím nemusíte trápit. Pokud je obsah autolékárničky kompletní, čistý a obaly jsou neporušené, můžete ji i po vypršení lhůty platnosti nadále používat. Tato lhůta obvykle činí čtyři roky. V případě, že v autolékárničce něco chybí, je nutné co nejdříve doplnit chybějící položku nebo pořídit novou autolékárničku.

Máte prošlou autolékárničku? Rozhodně ji nevyhazujte, upozorňuje Červený kříž

Za několik stokorun na první pumpě máte klid a vystaráno

Autolékárničku lze zakoupit v lékárnách, specializovaných e-shopech, běžných kamenných prodejnách s automobilovým vybavením a také na čerpacích stanicích. Cena autolékárničky se obvykle pohybuje v rozmezí 130– 500 Kč. Pokud jde o volbu autolékárničky z hlediska funkčnosti, doporučuje se upřednostnit textilní varianty před plastovými krabičkami. Textilní autolékárničky jsou nejen kompaktnější, ale také se do nich snadněji dostanete, na rozdíl od plastových, které se v případě nouzové situace otevírají hůře.

Víte přesně, co máte ve vaší autolékárničce?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články