Automechanik objasnil, zda je při přezutí pneumatik pokaždé nutné vyvážení - AutoŽivě

Automechanik objasnil, zda je při přezutí pneumatik pokaždé nutné vyvážení

i Zdroj fotografie: Adobestock
                   

Přesné vyvážení pneumatik je pro auto nesmírně důležité, protože zajistí nejen pohodlnější jízdu, ale je také klíčovým faktorem pro prodloužení životnosti pneumatik, zdůrazňují odborníci z automobilového průmyslu.
Potřeba vyvážení je důsledkem odlehčení moderních automobilů. Těžká auta v minulosti absorbovala velkou část vibrací, než je řidič pocítil. Tento účinek mělo také pružnější odpružení.


iZdroj obrázku: PxFuel

Druhým důvodem pro vyvážení je samotná technologie pneumatik – nízkoprofilové pneumatiky nemají vysoký valivý odpor, což pomáhá šetřit palivo. Výsledkem je, že je cítit i sebemenší nevyváženost pneumatik (méně než 15 gramů), což je výrazně méně než u pneumatik z před deseti leti.

Ale bez ohledu na tyto faktory je otázka, zda je vyvážení pneumatik nutné při každém přezouvání, tato otázka je obzvláště aktuální nyní při přechodu z letních gum na zimní. 

Odpověď na tuto otázku závisí na několika věcech. Pokud vyměňujete zimní pneumatiky za letní a a používáte stejná kola, je vyvážení nutné.

Pokud však máte dvě sady kol a jsou na nich nazuty zimní a letní pneumatiky, vyvažování není nutné pokaždé. Je to nutné, především pokud jste projeli větší výmol, nebo pokud máte peníze a čas navíc a chcete být v klidu.


iZdroj obrázku: PxFuel

Jinak je potřeba vědět, kdy došlo naposledy k vyvážení kol. Odborníci doporučují vyvážení pneumatik a ráfků každých 10 000 až 15 000 kilometrů.

Ale to platí pouze při „hladkém“ provozu vašich pneumatik. Když pneumatiky potřebují vyvážit, řidič pocítí vibrace nebo „mlácení“ volantu. Pokud se však na toto téma zeptáte zúčastněných stran (zejména majitelů pneuservisů), řeknou vám, že vyvážení je nutné při každé výměně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 202 hlasů
Nahlásit chybu
ArmádníZpravodaj.cz
Spáchal, či nespáchal Adolf Hitler sebevraždu? FBI pracovala s teorií, že ponorkou utekl do Argentiny
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?