Tesla změnila směr a ukazuje nejklíčovější výtvor své historie. Kupodivu nejde o další elektromobil

Letos to nastane, uvidíme naživo taxi bez řidiče, za volantem (ne)bude sedět robot. Filmová fikce se stane naší realitou.

i Zdroj fotografie: Tesla
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Začátek konce lidstva nastane o tři týdny dříve, a to 8. srpna 2024. Dlouho se o tom mluvilo, dlouho se nevědělo, kdy to bude, a teď je to jasné. Samozřejmě prosím berte tento výrok s nadsázkou. Nicméně určitá logika, určité varování tady je. Nejprve k původnímu datu. Podle filmu Terminátor 2 měl nastat soudný den 29. srpna 1997. Podle scénáře se tehdy měl vzbouřit robotický svět a vyslat jaderné hlavice na lidstvo.

Futuristický film předpověděl pro lidstvo ošklivou budoucnost

Mělo dojít ke vzpouře umělé inteligence. Netvrdím, že se stane přesně to, co se stalo ve filmu Terminátor. Neočekávám, že se za pár let bude cestovat v čase. A že tady budou pobíhat roboti z tekutého kovu a jejich méně vyspělí příbuzní budou hláškovat „já se vrátím“. Ne. Ale vidím určitou paralelu mezi filmem a tím, jak se lidstvo stále snaží jít za hranice „soudného“, nebo chcete-li přirozeného. Bez ohledu na následky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Teď k tomu novému datu. Americká automobilka Tesla přichází s nečekaným, nebo naopak dlouho očekávaným prohlášením – představí robotaxi, tedy autonomní vůz bez řidiče. Elon Musk, generální ředitel Tesly, oznámil tuto událost prostřednictvím své sociální sítě. Robotaxi je jedním z klíčových produktů, na kterém Tesla intenzivně pracuje. I přesto, že Musk sliboval tento krok už delší dobu, společnost zatím nepředstavila konkrétní model.

Ani Tesla, ani Škoda: Nejhodnotnější automobilová značka světa v žebříčku překvapila

Až teď, respektive za pár měsíců. Páteční příspěvek Elona Muska neobsahoval podrobnosti, pouze sdělil termín představení. Nicméně reakce na tento zveřejněný termín byla okamžitá – akcie společnosti Tesla se na burze v USA krátce po oznámení zvýšily o šest procent. Lze jen spekulovat, jestli se skutečně něco chystá, nebo jen Musk potřeboval „pohnout burzou“ poté, co akcie klesly. Musk opakovaně avizoval, že Tesla vyvíjí automobily bez ovládacích prvků pro člověka.

Auto bez řidiče bylo zatím jen ve sci-fi a vývojových dílnách

Společnost rovněž slibovala, že vozidla Tesla s funkcí Full Self-Driving Capability budou schopna se postupně stále více autonomně řídit díky aktualizacím softwaru. V konečném důsledku by tyto vozy mohly sloužit jako plně autonomní taxi. Vlastně by mohly vydělávat peníze svým majitelům tím, že by nabízely taxislužby. A majitelé by nemuseli hnout prstem. Před pěti lety Tesla oznámila plán na spuštění robotaxi do roku 2020.

To neproběhlo, je rok 2024. Tak prý teď. Teď je důležité si uvědomit, že stávající technologie autopilota ve vozech Tesla jsou pouze asistenčním systémem řidiče. To znamená, že automobily vyžadují kontrolu a zásahy člověka za volantem. Přestože Tesla investuje do vývoje autonomních technologií, stále ještě není dosaženo úrovně plné autonomie, která by umožnila bezúčelnou jízdu bez lidského řidiče. To by se mělo změnit letos v srpnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zpět ke sci-fi apokalyptickým vizím. Nejde úplně o to, že by se člověk měl děsit každé inovace. Na druhou stranu je tady riziko lidské inteligence a touhy po pokroku. Vše má svou kladnou i zápornou stránku. Parní stroj díky železnici pomohl osídlit svět, de facto vyhubit bizony a zahnat indiány do rezervací. Štěpení jádra atomu umí vyvinout energii, která zásobuje elektřinou tisíce domácností. Ovšem dopady útoku jadernou zbraní jsou brutální, nekontrolovatelné a nepřípustné.

Technologie přináší lidstvu pokrok, ale také stinnou stránku

Obě zmíněné technologie vznikly v touze po lepší budoucnosti, po tom, aby se lidstvu dařilo lépe. Předat řízení (auta) do kompetence umělé inteligence, nebo řekněme robota, je jistě přelomovým krokem. Pak už nebude cesty zpět. Co se stane? Možná nic, Tesla oslaví úspěch a lidi budou jezdit v taxi bez řidiče. Tisíce řidičů taxislužby přijdou postupně o práci. Ojedinělé nehody se budou připisovat chybě. Softwaru, okolním podmínkám. Pokud jednou nepřijde den, kdy si umělá inteligence uvědomí sebe sama a rozhodne se změnit tok dějin a poslat lidstvo do minulosti.

Jak vidíte budoucnost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články