Nenápadná závada na autě dokáže vyvolat rakovinu u řidiče a cestujících. Přitom si jí ani nemusíte všimnout

Některé nedostatky na vozidle jsou kosmetického rázu, některé jsou závažnější a vyžadují opravu. A pak jsou ještě ty, jenž nás ohrožují na zdraví. A ty bychom měli řešit okamžitě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý majitel automobilu ví, že každé auto má svoje chyby a „mouchy“. Některé jsou pouze kosmetickými vadami, ale jsou i takové, které mohou mít vliv na bezpečnost. I s těmi se však dá vypořádat a zvládne to každý servis. Pak jsou však takové, které ohrožují zdraví samotné posádky, a mění závadu z běžné starosti na vážný problém. Podle této studie může jedna ze závad způsobovat velké zdravotní potíže, a to nejen u řidiče, ale i u ostatních pasažérů. Pojďme se na ni podívat, ať nám zdraví dlouho slouží.

Neviditelná závada s velmi viditelnými důsledky na zdraví

V autě můžou selhat tisíce dílů. Některé se opakují a jsou typickými závadami pro jisté značky, se kterými se jejich mechanici setkávají dnes a denně. K takovým problémům patří třeba úniky oleje a netěsnosti výfukového systému. Tyto chyby obvykle nemají vliv na provozuschopnost vašeho automobilu, nicméně mohou být považovány za příčinu pro vyřazení při technické kontrole. Větší problém, který tento typ závady však způsobuje, jsou některé trvalé zdravotní následky. Jak je to vůbec možné?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jízda autem s netěsným výfukem nebo protékajícím olejem každý den je nejen škodlivá pro životní prostředí, ale také pro osoby, které se nacházejí v kabině auta. Auto emituje spaliny, zejména výfukové plyny z motoru, stejně jako výpary z olejů, které obsahují karcinogeny. Mezi jinými nepopulární benzopyren, patřící k polycyklickým aromatickým uhlovodíkům (PAU) A stačí opravdu málo aby výfukové plyny nebo páry z horkého oleje pronikly do interiéru. Postupně, plíživě, nenápadně, o to však zákeřněji.

Jakmile ucítíte změnu, kontaktujte servis

Protože pokud něco cítíte ihned a ve velké míře, zajedete do servisu a necháte mechaniky věc vyřešit. Problém je, pokud něco proniká pomalu a v nepatrném množství, zato však soustavně. V tom okamžiku se z toxických plynů stane v podstatě „typická vůně vašeho automobilu“ a přestanete jí vnímat. Ale co hlavně, přestanete ji také jakkoli řešit. Zkrátka je to auto, tak to je tak trochu cítit. Ne, to žel není správná úvaha. Auto to je, ale „nasávat“ toxické věci zvenčí by opravdu nemělo. A „voňavé“ stromečky věc pochopitelně neřeší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Je proto mimořádně důležité dbát na pravidelnou údržbu a okamžitou nápravu těchto problémů. Jakmile něco ucítíte, co se vám nezdá a „co tam dřív nebylo“, vyhledejte servis a popište jim tam svoje postřehy. Je lepší zaplatit pár tisíc za opravu závady než potom trpět následky na zdraví. Jde navíc o zdraví nejen vaše, tak všech pasažérů ve voze, což bývají v drtivé většině vaši nejbližší. Ptát se, nakolik si jej ceníte je ona zcela zbytečná otázka, a my ji tedy klást nebudeme. Věc je jasná: jakmile něco ucítíte, volejte servis. Držíme palce, ať vše najdou a odstraní!

Stalo se vám někdy, že jste cítili výfuk (nebo olej) v kabině vozu?

Zdroj: YourMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky
Události247.cz
Události247.cz
Ušetřit na jahodách se dá samosběrem: Úspora je oproti prodeji v obchodech i několikanásobná
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
adbz.cz
adbz.cz
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45