44 let autorádií v sedmi generacích VW Golf za 3 minuty (VIDEO)

                   

Při bližším pohledu na systémy infotainmentu používané během sedmi generací uvidíte, jak Golf udržel krok s dobou. Jdeme na to.

VW Golf Mk1 (1974-1983): kazety přicházejí

Když se v roce 1974 objevila první generace VW Golf, zákazníci dostali spartánské rádio „Braunschweig“. Mělo pouze jeden otočný knoflík vlevo pro zapnutí a regulaci hlasitosti a jeden vpravo pro výběr stanice a tři tlačítka mezi nimi – jedno pro střední vlny a dvě pro VHF. To bylo vše.

Nedlouho poté však byla nabídka bohatší, protože VW představil „Ingolstadt Stereo CR“ – autorádio s přehrávačem kazet, který dal řidiči a cestujícím větší kontrolu nad tím, co vycházelo z reproduktorů.

VW Golf Mk2 (1983-1992): pomalu se to začíná digitalizovat

Golf druhé generace představený v roce 1983 odrážel vývoj v technologii, když přišel s „gamma“ rádiem, které zobrazovalo rádiovou frekvenci na LCD displeji.

Stereofonní systém 4×7 wattu také nabízel funkce jako Dolby tlačítko pro potlačení šumu v kazetách, stejně jako rádio chráněné kódem.

VW Golf Mk3 (1991-1998): jemný vývoj

I v roce 1991, kdy debutovala třetí generace Golfu, byla kazeta stále velmi populární, takže se stala standardem. Pokud jde o rádio, na přehrávači kazet „alfa“ byly představeny nové funkce jako automatické vyhledávání stanic a hlášení o dopravní situaci.

VW Golf Mk4 (1997-2003): vzestup CD přehrávače a větších displejů

V roce 1997 začala být v Golfu Mk4 kazeta nahrazována kompaktním diskem. Zatímco stále umožňoval pouštění kazet, rádio „gamma“ také poprvé mělo připojení k přehrávači s CD měničem. Ovšem CD měnič byl v kufru, takže před dlouhou cestou bylo nutné vložit pokud možno co nejvíce kompaktních disků.

V této době se také objevují první 2-DIN jednotky s multifunkčním displejem, které umožňují větší zobrazení a barevné navigační mapy.

VW Golf Mk5 (2003-2009): krátká nadvláda CD

Od roku 2003 přichází pátá generace Golf už pouze s jednotkami 2-DIN – „RCD 300“ s přehrávačem CD je dobrým příkladem. Kazety se staly věcí minulosti, protože disky CD byly populárnější než kdy jindy.

Golf Mk5 však nezůstal lhostejný k rostoucí dominanci mobilního telefonu. Design a technologie radio-navigačního systému „MFD2“ se dívaly do budoucnosti a nabízely možnost připojení digitálního MP3 přehrávače.

VW Golf Mk6 (2008-2013): multimediální systém se stává hlavním proudem

V roce 2008 byl nový systém „RNS 510“ v Golfu Mk6 dodáván s dotykovou obrazovkou a DVD mechanikou pro navigační systém – a nejen to. Byl to skutečný multimediální systém, nabízející port USB, příjem digitálního zvuku (DAB), dynamickou navigaci a pevný disk o velikosti 30 GB.

I když je pravda, že většina těchto funkcí byla nabízena také v Mk5 ke konci jeho životního cyklu jako součást volitelného systému RNS 500, v Mk6 se staly hlavním proudem.

VW Golf Mk7 (od roku 2012): plná konektivita v digitálním věku

S uvedením sedmé generace Golfu v roce 2012 se společnost Volkswagen vydala cestou významného pokroku v oblasti infotainmentových systémů. Systém Discover Media přichází s mimořádnými funkcemi, mimo jiné jde o 3D mapy, Bluetooth a WLAN hotspot.

Systém také obsahuje hlasové ovládání a bezdotykové senzory pro lepší interakci mezi člověkem a strojem. Facelift z roku 2016 podnikl další kroky pro zavedení nejnovější generace modulárních infotainmentových systémů. Například sklem pokrytý systém Discover Pro je dodáván s ovládáním gesty (první v kompaktní třídě) a zcela vypouští analogová tlačítka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články