Autoškoly už konečně zruší? Těšte se, politici přichystali nečekané změny v zákoně

Ministerstvo se svým kumpánem láká na nelegální reklamu. Autoškoly přitom zatěžuje zbytečnými otázkami.

i Zdroj fotografie: Besip
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nedávno jsme psali o tom, že do testu pro autoškoly přibydou nové otázky. Důvodem je podle autorů, tedy podle policie a politiků, omezení počtu závažných dopravních nehod. Celé je to samozřejmě nesmysl. I když „odborníci“ říkají, že jde o zvýšení bezpečnosti a o snížení dopadu těžce rizikových nehod a situací, tohle nebude fungovat. Není možné, aby začínajícího řidiče připravilo na řešení nečekaných situací za volantem pár nových teoretických otázek.

Jak připravit člověka na řízení auta? Určitě ne v autoškole

Je to jenom populismus, určitě to není funkční a efektivní řešení. Co by ale bylo funkčním a efektivním řešením? Stálo by za to zcela přehodnotit koncept autoškoly. Jenže do toho se nikomu nechce, proč taky, že? Fungovalo by ale to, kdyby autoškoly nebyly pouze prostředkem, jak získat řidičské oprávnění. Kdyby skutečně uměly naučit člověka řídit. Tím, že člověk projde autoškolu, je řečeno A, ale rozhodně ne B.

iZdroj fotografie: Škoda

Samozřejmě je důležité, aby řidič věděl, co má nebo nemá dělat. Ale nedílnou součástí procesu učení se řídit musí být praxe. A praxí nejsou jízdy v autoškole. Tam vedle žadatele o řidičský průkaz sedí instruktor. Ten zajišťuje, že se začínající řidič do žádné nepříjemné situace nedostane. Tak jak se může naučit nepříjemnou situaci řešit?! Jediným vhodným způsobem je zažít si takové věci na polygonu, na uzavřené ploše.

Jak bezchybně nastartovat auto? Autoškola prý správný postup neučí, každý řidič by ho ale měl znát

Prostě v bezpečném prostředí uzavřené dráhy, kde může řidič vyzkoušet, jak ovládat auto ve smyku, popřípadě v jiných nečekaných situacích. Biflování se otázek nikoho na nedotáčivý nebo přetáčivý smyk nepřipraví. Absurditu celé situace u nás dokresluje TV reklama Besipu. Ta má motivovat mladé řidiče k tomu, aby si udělali řidičský průkaz. V klipu jede auto na odtahovce, asi víte, o co jde. Média jsou teď kampaně plná.

Řidiče mentoruje instituce, která v reklamě nabádá k přestupku

Reklama nabádá k tomu, aby řidiči páchali přestupky. To, že jedou vzadu na plošině v naloženém autě otec s dcerou, nelze ani považovat za nadsázku. Je to špatně, stejně jako myslet si, že otázky v testu připraví člověka na reálný život. Ba co víc, že zvládnou začínajícího řidiče vyškolit na krizové situace. Podle oficiálního sdělení Ministerstva dopravy mají nové otázky reagovat na změny v zákonu o silničním provozu.

A také přimět uchazeče o řidičské oprávnění pochopit pravidla silničního provozu a naučit je správně vyhodnocovat krizové situace. Žáci autoškol se s novými otázkami setkávají od 10. března letošního roku. Cílem je prý dostat se z cca 1 000 otázek na 1 500. Co to nováčky naučí? Možná memorovat, ale určitě ne řídit. Přitom to zvládne rychleji pětkrát rozhozená zadní náprava na kluzné ploše.

Naučí autoškola řídit?

Zdroj: Besip
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články