Řidiči se do budoucna neobejdou za volantem bez lékařské zprávy. Kdo nevyplní potřebnou dokumentaci, dostane pokutu 5 000 Kč

Dosud se potvrzení o zdravotním stavu vyžadovalo pouze u seniorů a profesionálních řidičů. Evropská unie však má jiné plány, dotazník o svém zdraví tak čeká na každého z nás.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná není tak daleko doba, kdy se každý, kdo požádá o vystavení nového řidičského průkazu, případně o prodloužení toho stávajícího, dostane do podobné situace, v jaké jsou profesionální řidiči nebo senioři. A bude tedy muset potvrdit svoji schopnost řídit motorové vozidlo bez ohledu na to, kolik mu je let a v jaké je aktuální zdravotní kondici. Třicetiletý vrcholový sportovec, plně zdráv? Na vás to platí také, tamhle jsou dveře. Pojďme se na to nové a objevné nařízení Evropské unie podívat společně.

Zdravotní prohlídky pro vyloučení zdravotně nezpůsobilých

V České republice aktuálně funguje systém zdravotních prohlídek, kdy za určitých podmínek musíte absolvovat lékařské vyšetření, aby se zjistilo, zda máte způsobilost pro ovládání motorového vozidla. Což je jedině dobře, kupříkladu speciálně u seniorů jsme již nejednou psali, že by možná nebylo od věci zpřísnění prohlídek tak, aby se neustále neopakovaly případy, kdy evidentně dezorientovaní řidiči v pokročilém věku vjíždí na dálnice do protisměru. Změna však bude možná ještě zásadnější.

Měli by senioři odevzdat řidičský průkaz, nebo absolvovat speciální testy? Další jízda v protisměru mluví za vše

Proces prodloužení řidičského průkazu je momentálně poměrně jednoduchý – žádost o nový průkaz lze podat buď přímo na úřadě, nebo online a za pár dní ho máte. V budoucnosti se však plánují změny. Evropská unie totiž zvažuje zavedení zdravotního dotazníku, který bude nutný k prodloužení platnosti řidičského průkazu. Což o to, na některé velmi mírně řečeno sporné nařízení ze strany EU jsme si zvykli, ale bude to platit opravdu pro všechny?

Senioři a profesionální řidiči povinně. A všichni ostatní také

V současnosti jsou totiž povinni podstoupit zdravotní prohlídku pouze profesionální řidiči, lidé, kteří se připravují na vstup do autoškoly nebo senioři ve věku 65 let, kteří žádají o prodloužení platnosti svého řidičského průkazu. Senioři pak musejí opět předložit lékařskou prohlídku ve věku 68 let a následně každé dva roky, pokud se nerozhodnou zcela ukončit řízení. Avšak nově se plánuje rozšíření tohoto požadavku na všechny řidiče. A kdo odmítne dotazník vyplnit, nejezdí.

iZdroj fotografie: Policie ČR

Připadá vám to mírně řečeno „přitažené za vlasy”? Nám také. Ale to pořád není to hlavní. Rozdíl je totiž v tom, že při prodlužování by si řidiči dotazník vyplňovali sami. Neplynula by tedy žádná povinnost návštěvy lékaře. Samozřejmě budete muset podepsat, že žádné informace o svém stavu nezatajujete, nicméně přesto se dá o smyslu tohoto návrhu pochybovat. Přiznám tam, že nevidím moc dobře? Nebo že ve tmě ztrácím orientaci? Těžko.

Evropská unie je v dotahování absurdit do konce velmi důsledná

Nutno ovšem dodat, že v řadě zemí Unie nejsou „zdravotní prohlídky seniorů“ při prodlužování řidičského průkazu vůbec povinné. Pokud tedy návrh projde, bude to revoluční počin nejen pro nás. A o celkem zásadní krok kupředu. Zatím se sice jedná pouze o návrh komise a bude následovat celý unijní legislativní proces, víme ale všichni, jak je Unie velmi schopná v dotahování i těch nejabsurdnějších věcí až do konce.

Automobilový omyl EU: Euro 7 pomůže hlavně Číně, ekologie spláče nad výdělkem. A Evropa s ní

Nechme se tedy překvapit. Jak to mimochodem vidíte vy, dávalo by smysl, kdybychom byli sami sobě lékařem, byť jenom do dotazníku? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!

Těšíte se na vyplňování zdravotního dotazníku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články