Běžná silniční kontrola se zvrhla. Má podle vás pravdu řidič nebo policista? (VIDEO)

                   

Běžná silniční kontrola, pro někoho zcela pochopitelný a bezproblémový zákrok, pro jiného „zbytečná buzerace“ příslušníky policie. Druhý názor očividně zastával i tvůrce videa, který se při zdánlivě klidné kontrole nechoval zrovna vhodně, a ani pojem autorita mu nic neříká. Příslušníků se zastala spousta z těch, co video zhlédla …a osobně si myslím, že to bylo ze strany řidiče přinejmenším zbytečné. Možná toho bylo na řidiče dodávky příliš – pravděpodobně mu ale nešlo o jednoduché vyřešení konfliktu, ani když byly připomínky policistů evidentně na místě.

Už od začátku videa bylo patrné, že pan řidič vášnivě sleduje „Majka“ (MikeJePán), na něhož jsem si po několika videích vytvořil averzi. V případě, že policista hájí zákon, měl by ho pochopitelně znát, protože jedině tak jej může uplatňovat. Některé situace ale vypadaly trochu zmateně, což si řidič evidentně užíval (bohužel ani on s přesností nevěděl, jakými zákony se ohánět). Osobně na mě působí celé video spíše jako kabaret, kterým si autor sliboval pobavení veřejnosti.

V momentě, kdy policisté vyzvali řidiče k otevření zavazadlového prostoru, však nebyli v právu. Kufr, případně i zbytek auta, smí silniční kontrola prohledat pouze výjimečně, konkrétně v následujících případech:

„Jen v případě pronásledování či pátrání po pachatelích některého ze zvlášť závažných trestných činů nebo po věcech z nich pocházejících či s nimi souvisejících, a při pátrání po hledaných osobách, zbraních, střelivu, výbušninách, omamných látkách, existuje-li důvodné podezření, že se nacházejí v autě,“ cituje volně zákon Tomáš Beran. (zdroj: auto.idnes.cz)

Podle vyjádření R. Plachého z republikového ředitelství služby dopravní policie by neměl policista s řidičem diskutovat, a sdělovat mu pouze nezbytné informace. Zpravidla by měl tedy policista říct:

„Dobrý den, pane řidiči, dopustil jste se toho a toho přestupku, za to vám ukládám sankci. Můžete se k tomu vyjádřit, pokud souhlasíte, zaplatíte tolik a tolik.“ (zdroj: auto.idnes.cz)

Obecně vzato se člověk snaží silniční kontrole vyhovět a zbytečně neodporovat. V takovém případě jsou policisté často ochotni pustit řidiče s domluvou, případně mu uložit pokutu v dolní hranici, a nadále to neprotahovat. Neznámo proč si však někteří řidiči myslí, že suverénním a arogantním chováním přimění policistu k rychlému ukončení kontroly. Ba naopak, řidič se tím může na místě zdržet podstatně déle, a nakonec i dostat vyšší pokutu. Samozřejmě nemusí s rozhodnutím policistů souhlasit, a řešit vše v přestupkovém řízení.

Věřím, že se mohla celá záležitost obejít s domluvou a případně i symbolickou pokutou. Co si myslíte o takových řidičích vy?

Zdroj: Auto.iDnes.cz,
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články