Blinkry na kruhových objezdech: V těchto situacích je musíte použít

                   

Kruhových objezdů je stále více. Jejich úkol je jednoduchý. Mají nahradit nebezpečné křižovatky a celkově zefektivnit průjezd určitým místem. Nutno říci, že i když jsou součástí silnic velmi dlouho a potkáme je na každé silnici, ne každý na nich umí jezdit. Tedy ne každý ví, kdy správně použít blinkr. Jak to tedy je? Podívejme se.

Vjezd na kruhový objezd

Pokud na kruhový objezd vjíždíte, tak blinkr nikdy nepoužíváte. Bohužel se setkáte s mnoha řidiči, kteří ten pravý zapnou. Jsou tak naučeni z klasických křižovatek. Správně však je při vjezdu na kruhový objezd znamení o změně směru jízdy vůbec nezapínat.

A teď pozor. Mezi některými řidiči existuje určité nepsané pravidlo, které říká, že pokud při vjezdu na kruhový objezd nají blinkr, bude to znamenat že ho opustí hned prvním výjezdem. Zdá se to jako praktický signál. Ale pozor! Nikdy nevíte, zda právě vidíte tohoto řidiče, který toto nepsané pravidlo aplikuje, nebo řidiče neznalého který dává špatně blinkr při vjezdu a bude následně pokračovat dále.

Opuštění kruhového objezdu

Zde je povinnost jasná. Kdykoliv kruhový objezd opouštíte, je nezbytnost dát znamení o změně směru jízdy. A to vždy pravý blinkr. Zapnout byste ho měli s dostatečným předstihem před vaším samotným výjezdem, ale ne zase až tak moc brzy, abyste nevzbudili dojem toho, že snad sjíždíte o výjezd dříve. Blinkr je třeba používat výhradně jenom ten pravý.

Jízda po kruhovém objezdu

Kroužíte po kruháku a čekáte na to, až přijde váš výjezd? Pokud ano, blinkr rozhodně nepoužívejte. Odporuje to zákonu i zdravému rozumu. Pokud jezdíte pravidelně, jistě se setkáte s mnoha experty, kteří při jízdě po kruhovém objezdu blinkr používají. Konkrétně mají zapnutý ten levý. Jako by tím chtěli říci, že se zatím nechystají kruhák opustit.

Změna pruhu uvnitř kruhového objezdu

Krohova objezdy nemusí mít jenom jeden pruh. Mohou jich mít více. Dva, nebo třeba i tři. Co v případě, kdy chcete daný pruh změnit? Například chcete přejet z vnějšího do vnitřního nebo naopak? V tomto případě je to stejné, jako byste jeli na víceproudé silnici. Nejprve zkontrolujte, zda nikoho neohrozíte ani neomezíte. Potom je třeba zapnout blinkr a následně pruh změnit. Zde se mnohdy setkáte s nešvarem toho typu, že mnoho řidičů v tomto případě blinkry nepoužívá v podstatě vůbec.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů
Události247.cz
Události247.cz
K poražení Ruska bude zapotřebí daleko víc věcí, než si myslíme, tvrdí expert
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
adbz.cz
adbz.cz
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná