Přehledně: Za co můžete v roce 2024 přijít o řidičský průkaz? Vyplatí se věnovat přečtení 10 sekund pozornosti

Od začátku roku platí přísnější pravidla, řidiči je ale ignorují. Anebo o tom, že jsou nové předpisy, vlastně ani nevědí a jezdí v nevědomosti.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Rok 2024 vstoupil do druhého čtvrtletí a řidiči si zvykli. Nebo zapomněli. Popřípadě se stalo obojí. V tom smyslu, že 1. ledna 2024 začal platit nový bodový systém. Přísnější, sice zjednodušený, ale prostě přísnější. Povětšinou došlo k navýšení počtu bodů za přestupky. Došlo ke zvýšení pokut. Hrozí, že řidič velmi snadno a rychle přijde o řidičský průkaz. Stačí třeba projet rychle tunelový komplex Blanka v Praze a je to.

Nový bodový systém je přísnější, řidiči na to asi zapomněli

Motoristé jako kdyby na to zapomněli. Jezdí vlastně stále stejně. Pro stát to znamená vyšší žně při vybírání pokut. A pro řidiče větší nadílku trestných bodů. Za co všechno tedy mohou řidiči přijít o řidičský průkaz? Po 14 letech fungování tento šikanózní systém dostal novou legislativní novelu. Ta si klade za cíl více trestat opakované hříšníky. Nově má bodový systém údajně šetřit poctivé řidiče a tvrději postihovat recidivisty.

Jednou z hlavních změn je zpřísnění postihů za závažné přestupky, jako je například jízda pod vlivem alkoholu nebo drog, překročení rychlosti, dopravní nehody s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví a další. Jaké jsou přestupky s vysokým rizikem ztráty řidičského průkazu? Jízda pod vlivem alkoholu nebo drog, tam hrozí pokuta 7 000 – 20 000 Kč, k tomu trestné body: 6 (nad 0,3 promile). A zákaz řízení na 6 až 18 měsíců.

Hrozivě vypadající nehoda: Poznáte alespoň tovární značku havarovaného vozu?

Překročení rychlosti o 40 km/h v obci (o 50 km/h mimo obec) a více je za 7 000 – 25 000 Kč, trestné body, těch je 6, a zákaz řízení 6 až 18 měsíců. Dopravní nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví je za 6 bodů. K tomu zákaz řízení minimálně 18 měsíců. Může se stát, že se řidič vyboduje po dvou přestupcích. Tak třeba odmítnutí testu na alkohol a drogy je za 25 000 – 75 000 Kč, k tomu 6 bodů a zákaz řízení na 18 až 36 měsíců.

Dvakrát a dost platí. Je snadné přijít o řidičák, je to hned

Porušení zákazu předjíždění je také za 6 bodů. Stačí to udělat dvakrát a motorista je bez řidičáku. Nová legislativní úprava bodového systému si klade za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích a trestat ty, kteří porušují dopravní předpisy opakovaně. Pro řidiče to znamená, že budou muset být ještě obezřetnější. A dodržovat předpisy, aby nepřišli o svůj řidičský průkaz. To je samozřejmě v pořádku, tedy dbát na zdraví a bezpečnost.

Ovšem absurdita měření rychlosti na některých místech a chování policie bohužel ztrpčují řidičům život zcela nad rámec a zbytečně. Myslím, že by všem prospělo, kdyby policie měřila rychlost tam, kde je to potřebné, a ne v místech, kde snadno vydělá a zkasíruje co nejvíce peněz. Také by nebylo od věci řidiče edukovat. Namísto přímé perzekuce. Ale to už by chtěl jeden asi moc.

Máte všechny body?

Zdroj: Cebia
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články