Bude na silnicích bezpečněji? Autonomní vozy slibují až 7x méně dopravních nehod

                   

Podle současných průzkumů se dopravní nehody týkají přesně 3,5 aut na 100 registrovaných. Autonomní vozy mají díky senzorům zamezit většině běžných dopravních nehod, tudíž se v budoucnosti můžeme setkat s nehodovostí pouze u 0,5 na 100 registrovaných vozů, to je v přepočtu o 7 x méně dopravních nehod, než doposud. Silnice se konečně stanou bezpečnější a díky samořízeným vozům se budete při jízdě moci věnovat jiným aktivitám, než sledováním dění před vámi.

Nechte vůz řídit za vás

V současnosti se většina automobilek zaměřuje na vývoj svých autonomních vozů, Renault již dokonce zakoupil 40% procentní podíl ve vydavatelství, protože předpokládá, že si řidiči budou v budoucnu za jízdy číst. Nechce svého plechového miláčka bezpečně řídit a za vás, a vy se věnujte jiným činnostem. Třeba té četbě.

Česká asociace pojišťoven autonomní vozy vítá

Menší nehodovost na silnicích a dálnicích potvrzují Petr Jedlička a Lukáš Houska, autoři publikace Analýza autonomních vozidel, kterou představila Česká asociace pojišťoven. Zvrat by měl nastat v době, kdy na silnicích začne přibývat počet samořízených vozů.

V současnosti roste trend s nákupy vozů s asistenčními systémy, po roce 2022 se bude do ostrého provozu pouštět až dvojnásobek vozů s asistenčními systémy, například s autonomním brzděním a v roce 2027 počet vozů vzroste až na 50%. Průzkum vychází z analýzy České asociace pojišťoven. Zatím nehovoříme o samořízených vozech, ale o poloautonomních vozech.

Před rokem 2020 se budou zcela běžně prodávat poloautonomní vozy, tedy automobily, které vyžadují zásah řidiče, ale ve většině případů zvládají dění na silnici sami. V roce 2027 budou k dispozici plně autonomní a poloautonomní vozy, které budou mít nad běžnými vozy převahu.

Pojišťovny změní ceny za výši pojistného

Snížení nehodovosti by logicky mělo snížit cenu pojistného. Na druhé straně vzniknou nová rizika v podobě kybernetických útoků. Cena opravy poloautonomního nebo autonomního vozu bude na druhou stranu oproti současným typům vozů vyšší.

Pojišťovny se proto už nyní připravují na budoucnost a sestavují „dotazník“ pro majitele nových vozů. Vyplňovat se bude počet airbagů, zda mají systém pro udržování v jízdním pruhu, multikolizní brzdu, elektrickou stabilizaci nebo parkovací asistent či asistent pro rozpoznání únavy řidiče. Čím vyšší bude výbava vozu, tím nižší pak bude sleva na pojistném.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články