Bývalí zaměstnanci Tesly přestavili luxusní elektromobil Lucid Air

                   

Na první pohled by se mohlo zdát, že automobilka Tesla excentrického miliardáře Elona Muska má před sebou zářnou budoucnost, ve které bude jednoznačně dominovat trhu s elektromobily. Za poslední rok narostla cena akcií firmy desetinásobně, a tak je z ní podle tržní kapitalizace nejhodnotnější automobilka světa, přestože má ve srovnání s ostatními firmami z oboru zatím spíše symbolické tržby. U svých zákazníků má pak Tesla podobnou auru geniality jako třeba Apple.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Nejen Tesla

Zdá se však, že to s tou dominancí nebude tak horké. Se zajímavými patenty přicházejí asijské automobilky nebo třeba koncern Volkswagen, pod který spadá i mladoboleslavská Škodovka. A Tesle teď vyrostl konkurent přímo v rodné Kalifornii. A ne jen tak ledajaký, v nové automobilce Lucid totiž pracuje celá řada bývalých zaměstnanců Tesly v čele s Peterem Rowlinsonem.

Pěkně nadupaný Lucid Air

Lucid Air se může pochlubit skvělými čísly a řadou z nich strčí konkurenční Model S hravě do kapsy. Zrychlení z nuly na sto trvá novému Lucidu jen 2,5 vteřiny. Pod kapotou má totiž hned dvojici elektromotorů s neuvěřitelným celkovým výkonem 1080 koní. Takovému výkonu může tiše závidět nejen Tesla Model S, ale prakticky jakékoli další auto včetně těch nejvýkonnějších supersportů.

iZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Většina zákazníků ale spíše ocení dojezd, který je velkou slabinou celé řady elektromobilů. Také ten je rekordní, jedna z variant Lucidu Air garantuje, že na jedno nabití překonáte díky baterii o kapacitě 113 kWh až 832 kilometrů. A pokud jde o autonomní řízení, kterým se Tesla často a ráda chlubí, Lucid má ve výbavě 32 senzorů a kvalitní Lidar, díky kterým je auto do značné míry autonomní.

Relativně drahý špás

V základní výbavě se bude nový Lucid Air prodávat v přepočtu za necelé 4 miliony korun, i když na českém trhu bude cenovka pravděpodobně o něco vyšší, pokud se sem toto auto oficiálně dostane. Vysoká cenovka je podle všeho jedinou slabinou nového vozu, ale jen relativně. Vzhledem ke specifikaci auta jde spíše o výhodnou koupi než o předražený elektromobil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články