Na první pohled by se mohlo zdát, že automobilka Tesla excentrického miliardáře Elona Muska má před sebou zářnou budoucnost, ve které bude jednoznačně dominovat trhu s elektromobily. Za poslední rok narostla cena akcií firmy desetinásobně, a tak je z ní podle tržní kapitalizace nejhodnotnější automobilka světa, přestože má ve srovnání s ostatními firmami z oboru zatím spíše symbolické tržby. U svých zákazníků má pak Tesla podobnou auru geniality jako třeba Apple.

ZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.com

Nejen Tesla

Zdá se však, že to s tou dominancí nebude tak horké. Se zajímavými patenty přicházejí asijské automobilky nebo třeba koncern Volkswagen, pod který spadá i mladoboleslavská Škodovka. A Tesle teď vyrostl konkurent přímo v rodné Kalifornii. A ne jen tak ledajaký, v nové automobilce Lucid totiž pracuje celá řada bývalých zaměstnanců Tesly v čele s Peterem Rowlinsonem.

Pěkně nadupaný Lucid Air

Lucid Air se může pochlubit skvělými čísly a řadou z nich strčí konkurenční Model S hravě do kapsy. Zrychlení z nuly na sto trvá novému Lucidu jen 2,5 vteřiny. Pod kapotou má totiž hned dvojici elektromotorů s neuvěřitelným celkovým výkonem 1080 koní. Takovému výkonu může tiše závidět nejen Tesla Model S, ale prakticky jakékoli další auto včetně těch nejvýkonnějších supersportů.

ZDROJ FOTOGRAFIE: iStock.comVětšina zákazníků ale spíše ocení dojezd, který je velkou slabinou celé řady elektromobilů. Také ten je rekordní, jedna z variant Lucidu Air garantuje, že na jedno nabití překonáte díky baterii o kapacitě 113 kWh až 832 kilometrů. A pokud jde o autonomní řízení, kterým se Tesla často a ráda chlubí, Lucid má ve výbavě 32 senzorů a kvalitní Lidar, díky kterým je auto do značné míry autonomní.

Relativně drahý špás

V základní výbavě se bude nový Lucid Air prodávat v přepočtu za necelé 4 miliony korun, i když na českém trhu bude cenovka pravděpodobně o něco vyšší, pokud se sem toto auto oficiálně dostane. Vysoká cenovka je podle všeho jedinou slabinou nového vozu, ale jen relativně. Vzhledem ke specifikaci auta jde spíše o výhodnou koupi než o předražený elektromobil.