Nové prognózy ceny benzínu a nafty jsou tak nehorázné, že je raději nechtějte vědět. Víme, jak drahé bude palivo v roce 2027

Necelé dva roky a nastane situace, že se nám budou u točících se počítadel na čerpacích stanicích protáčet oči hrůzou. Ceny PHM porostou.

i Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Spekulace o cenách paliva je ošemetná věc. Těžko říct, jaká bude zejména politická situace. Stačí se podívat na to, co se stalo v rámci globálního trhu kvůli tomu, že se stal prezidentem USA opět Donald Trump. Jak už z podstaty této volby, tak i na základě toho, co Trump dělá. Nicméně je tady jedna věc, která víme, že cenu paliva jistě ovlivní, bez ohledu na jiné ekonomické či politické konsekvence. Necelé dva roky a uvidíme, předpokládám, že od roku 2027 bude mít evropský systém obchodování s emisemi zásadní dopad i na řidiče automobilů.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Boj proti emisím je jen kamufláž, jde pouze o peníze do kasy EU

Nová burza podle mě ukazuje, kam by se cena CO2 mohla ubírat. Jestli se nepletu, tak od 1. ledna 2027 bude v EU spuštěn nový systém stanovování cen CO2, ETS II. Poprvé budou evropským systémem obchodování s emisemi přímo ovlivněny i soukromé domácnosti, například při vytápění nebo řízení auta. A poprvé už to není politika, ale trh, kdo určí, jak drahé se stanou emise ovlivňující klima. První čísla ukazují, na co se spotřebitelé musí připravit. Když nahlédneme k německým sousedům, zjistíme, že německá vláda dosud stanovila pevnou cenu za tunu CO2 ročně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V současnosti je to 55 eur, v přepočtu asi 1 369 Kč. Tato cena má motivovat k menšímu využívání fosilních paliv a k přechodu na tepelná čerpadla a elektromobily. Nechci teď odbíhat od tématu a vypočítávat, jak moc jsou elektromobily CO2 náročné a že nejsou ekologické. Takže se budu držet toho, že od roku 2027 bude existovat celoevropské, tržně řízené obchodování s certifikáty CO2. Co to znamená? Znamená to, že společnosti, které prodávají fosilní paliva, například dodavatelé ropy a plynu nebo ropné společnosti, budou muset kupovat certifikáty na výsledné emise. Ano, je to tak, jak si myslíte, že to je.

Elektrické nákladní auto s nulovými emisemi je tady. Bylo viděno ve švýcarském Bernu

Firmy tak jako tak budou produkovat emise CO2, ale budou za to muset víc zaplatit. Tyto náklady pak přenesou na nás, na zákazníky. Jinak řečeno, nestane se nic, CO2 bude stále produkován, EU si namastí kapsu a nám to kapsu vyprázdní. Ekologický dopad? Nula. Od 6. května 2025 poprvé probíhá takzvaná futures burza pro nové certifikáty CO2. Na té se obchodují kontrakty, jejichž splnění je v budoucnosti, v tomto případě od roku 2027. Cena je tedy stanovena dnes, ale certifikát je doručen až za dva roky.

Cena povolenky se rozmělní do nákladů, zaplatíme to ale my

Takové transakce slouží k zajištění proti možným cenovým skokům, ale také s sebou nesou rizika. Za mne to jasně ukazuje, že „jde jen o prachy“. Celé je to výmysl, který nemá ekologickou logiku. My v EU budeme platit jako mourovatí, ale zbytek světa, s asijskými nedotknutelnými giganty v čele, si bude dělat, co chce. EU se chová jako blechy, které se hádají, čí je pes, na kterém jsou. S tím rozdílem, že nás, občany, to bude stát peníze.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz

Prognózy, které by si člověk nejradši nechal ujít, ale stejně je musí vzít na vědomí, protože peněženka není nafukovací a auto bez paliva je jen drahá socha na parkovišti. Takže od roku 2027 se tankování stane ještě větším „dobrodružstvím“ než doteď. Jen si představte tu situaci, stojíte u stojanu, v ruce pistole, na displeji bliká cena za litr benzínu 52 korun a vy přemýšlíte, jestli to auto radši neodstavíte a nepořídíte si kolo. A co je nejzajímavější?

Kdo si myslí, že jde o životní prostředí, ten se šeredně plete

Podle aktuálních prognóz by se cena benzínu mohla v roce 2027 vyšplhat až na 2,20 eura za litr, což je při dnešním kurzu zhruba těch 52 korun. A diesel? Ten na tom nebude o moc lépe, protože i u něj se počítá s cenou kolem 2,10 eura za litr, tedy přibližně 50 korun. To je jedna z teorií. Zpět k burze. Podle specializovaného portálu Energate se v první den obchodování zobchodovalo asi tisíc certifikátů. Jedna tuna CO2 byla oceněna na 73 eur.

To je výrazně více než současná německá cena. Pokud se tato úroveň potvrdí, tankování by od roku 2027 znatelně zdražilo, litr benzinu by mohl být podle této teorie zhruba o 18 centů dražší, tedy v přepočtu asi o 4,50 Kč. Jak drahé to bude doopravdy? I když je tato první cena pouze orientační, odpovídá řadě prognóz. Jiné předpovědi jsou ještě horší, expert z německého ADACu uvedl, že čeká zvýšení ceny paliva na litr o 9,50 Kč. Jiné zdroje čekají zvýšení ceny o 15 Kč na litr.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

A teď trochu ironie. Politici slibují, že výnosy z emisních povolenek půjdou na podporu zelené mobility a snižování emisí. Faktem bude, že běžný řidič si bude muset sáhnout hlouběji do kapsy a přemýšlet, jestli si místo výletu radši nekoupí permanentku na MHD. A kam zmizí peníze, které EU pozře, to je zahaleno tajemstvím. Stačí se ale zamyslet nad tím, jaké jsou platy evropských politiků a úředníků? Ekologie? Neřekl bych.

Nemělo by radši palivo zlevnit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články