Ceny paliva se na původní ceny nedostanou už nikdy. Lidé je sice chtějí levnější, jenže to prý odporuje EU

Ředitel společnosti Orlen vysvětlil zdražení pohonných hmot. Například v Polsku do jejich cen zasáhl stát a drží je na nejnižší možné úrovni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ceny pohonných hmot stoupají a řidiči se obávají, že tento trend ještě není u konce. Kam až se ceny vyšplhají? A čeká nás vůbec ještě někdy pokles cen? Na to odpověděl Daniel Obajtek, ředitel polské petrochemické společnosti Orlen v rozhovoru pro polský deník Gazeta Prawna, kde mj. vysvětlil, za jakých okolností se situace s cenami pohonných hmot stabilizuje. 

Ceny paliva drasticky nespadnou

Prognózou je, že s útlumem celosvětové ekonomiky se sníží celková poptávka po ropě, což se projeví i na cenách pohonných hmot. Navíc nejde jen o dolarové a barelové ceny, vliv má i rozhodnutí organizace OPEC, která reguluje těžbu ropy. V důsledku pandemie a snahy oživit trhy byla uměle prodloužena letní špička spotřeby paliva.

ropna-rafinerie iZdroj fotografie: Pixabay

Obajtek vysvětlil, že v uplynulých týdnech za skokové zdražení mohlo především masivní zvýšení cen za přepravu ropných produktů. Tyto ceny již v současné době mírně klesají, takže lze očekávat i budoucí snížení cen na čerpacích stanicích. Toto snížení ale bude probíhat značně pomaleji než zvyšování a existují oprávněné obavy, že na původní ceny se nedostanou už nikdy.

Ředitel společnosti Orlen zároveň hájil kroky, které právě tento koncern učinil pro optimalizaci cen pohonných hmot. Spolu s polskou vládou, která učinila opatření pro boj proti palivové mafii, si připisují zásluhy za to, že ceny pohonných hmot v Polsku patří k těm nejnižším v Evropě.

Snížení spotřební daně z paliv

Polská veřejnost se domnívá, že by stát mohl ovlivnit snížení cen pohonných hmot zavedením nižší spotřební daně, což někteří vnímají jako absolutní lék na ekonomiku. Podle Obajtka je však tato daň v Polsku již nyní na nejnižší úrovni, na jaké může být. Více snížit ji již nelze, protože se obává, že by tímto krokem mohlo být Polsko obviněno z nedodržení evropského práva. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Rostoucí ceny paliva už nyní nepříjemně zasáhly do rozpočtu každé domácnosti i komerčních společností a v mnoha odvětvích se jejich důsledky teprve projeví. Můžeme se například obávat budoucího zdražování jízdného v hromadné dopravě, taxislužby či služeb spojených se stěhováním. 

Kde všude se domníváte, že se růst cen pohonných hmot projeví? 

Zdroj: Gazeta Prawna

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Zobrazit další články
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Běloruská armáda je kopií té ruské v malém. Vybavena je především starší technikou ze sovětských dob
Události247.cz
Události247.cz
Počet civilních obětí může na Ukrajině dramaticky narůst. Rusku totiž zřejmě dochází naváděné rakety
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ruský tank T-90 je téměř nemožné zasáhnout. Oproti jeho předchůdci T-72 má totiž jednu unikátní vlastnost navíc
adbz.cz
adbz.cz
Společnými silami zrekonstruovali 120 let starou kovárnu. Čekání se vyplatilo, námaha taky a výsledek je úžasný