Čep tažného zařízení řidiči nedemontují. Ne vždy je to správný postup

                   

Tažné zařízení, lidově takzvaná „koule“, je praktický doplněk vozu, díky kterému lze za auto jednoduše zapřáhnout vlek a tak bez problémů převézt i objemnější předměty. Co ale v případě, kdy nic zapřaženo není? Je třeba čep tažného zařízení demontovat, nebo může zůstat na místě?

Roli hraje primárně umístění

Velkou roli v tomto směru hraje to, jak a kde je čep tažného zařízení umístěný. Pokud by jeho existence zakrývala registrační značku a komplikovala její čtení, je v takovém případě nutné čep tažného zařízení demontovat. A to vždy, když jde o jízdu bez přípojného vozíku. Pokud ale tažné zařízení žádnou registrační značku nezakrývá a neomezuje její čitelnost, je možné tažné zařízení nechat tam, kde je.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Demontáž nemusí být složitá

Vývoj vozů jde neustále kupředu a tak už na trhu najdeme i vozy, které tažné zařízení mají ve své výbavě, ale na první pohled ho nevidíme. Využívá totiž praktického sklopného mechanismu, díky kterému se jednoduše schová pod nárazník a v případě potřeba ho stačí stiskem tlačítka zase vyklopit. V takovém případě je samotná „demontáž“ otázkou vteřin a tak je logické, že majitelé takových aut tažné sklápí. Má to totiž své praktické důvody.

Koule jako riziko

Jízdy s takzvanou „koulí“, tedy s tažným zařízením, může mít i svá rizika. Ta se objeví především při parkování. V případě parkovacích senzorů nemusí být bráno v potaz to, že za vaším vozem je ještě čep tažného zařízení, a tak zatímco vám senzory ještě hlásí dostatek místa, vy už se „koulí“ dotýkáte překážky. V případě parkovacích manévrů dokonce hrozí to, že jinému vozu výrazně poškodíte karoserii. Bez tažného se o sebe jenom opřete nárazníky, zatímco v tomto případě riskujete výrazné poškození nejenom nárazníku jiného vozu.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Zjišťujte pravidla v zahraničí

Pokud s vozem vyrážíte do zahraničí, je dobré si zjistit tamní pravidla. Není nic neobvyklého, že mnozí cestují s karavanem, ten zaparkují v kempu a poté vyráží po okolí vlastním vozem. A právě to jsou situace, kdy je na místě si raději prověřit, jak je to s pravidly dané země. Tedy co dovoluje, a co nikoliv.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články